Pierwszy Maja od 135 lat jest dniem walki o słuszne prawa ludzi pracy oraz wolność i sprawiedliwość społeczną, prawo do pracy i godnego życia

Sąd uniewinnił redakcję "Brzask"

Opublikowano:

Kategoria: Bez kategorii


18 stycznia sąd rejonowy w Dąbrowie Górniczej uniewinnił członków redakcji pisma KPP „Brzask” oraz partyjnej strony internetowej od zarzutu „promowania totalitarnego ustroju państwa” (art. 256 kodeksu karnego).

Po wnikliwej analizie sprawy sąd uznał, że zarzuty sformułowane przez prokuraturę i materiał dowodowy nie wskazują na popełnienie przestępstwa. Dodał, że nie można orzekać o propagowaniu totalitaryzmu na podstawie wyrwanych z kontekstu zdań oraz fragmentów artykułów. W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził również, że należy odróżnić propagowanie totalitarnego ustroju państwa od propagowania komunistycznych poglądów.

Przewodniczący KPP i redaktor naczelny „Brzasku”, tow. Krzysztof Szwej, tak odniósł się do sprawy:

Sąd bardzo wnikliwie przeanalizował wszystkie materiały, przeprowadził dokładną analizę. Wynika z niej, że nie propagujemy totalitaryzmu, a wręcz przeciwnie, my jako partia komunistyczna dążymy do idei sprawiedliwości społecznej, demokratycznymi metodami, odcinając się od totalitaryzmu. Dzisiaj panują nieco inne warunki niż w XIX wieku. Wszyscy obywatele posiadają prawa wyborcze. Komunizm jest sposobem poprawy losu ludzi pracy i rozwoju jednostki.

Paweł Jaworski z portalu Strajk.eu w felietonie: Komunizm zwycięża. PiS poległ. No pasaran! stwierdził:

…wieścią bez wątpienia krzepiącą jest fakt, że redakcja głoszącego komunistyczne hasła pisma “Brzask” została uniewinniona w procesie politycznym, który miał ostatecznie upokorzyć polską lewicę i pozbawić ją jakiegokolwiek prawa do marzeń o świecie bez kapitalizmu…

Paweł Jaworski dodał także, że KPP nie propaguje ustroju totalitarnego. Więcej informacji, dlaczego nasza Partia nie propaguje totalitaryzmu można znaleźć TUTAJ.

Sąd w Dąbrowie Górniczej uznał, że redakcja “Brzasku”, wydawanego przez Komunistyczną Partię Polski, nie dopuściła się promowania ustroju totalitarnego.

Tow. Beata Karoń – redaktorka „Brzasku” – również skomentowała werdykt Sądu:

Wynikał z próby ograniczenia swobody działalności politycznej poprzez wykorzystanie organów sądowych do zakazania działania partii komunistycznej w Polsce. Wyrok uniewinniający to zwycięstwo wolności słowa. Oznacza, że w Polsce można prezentować poglądy komunistyczne a działalność komunistyczna nie jest równoznaczna z promowaniem totalitaryzmu.

Źródła: PiS nie dał rady komunistom. Sąd: redaktorzy „Brzasku” nie propagowali totalitaryzmu, Strajk.euGranice totalitaryzmu. Sąd uniewinnił autorów czasopisma „Brzask”, TVP3 Katowice

red.