18 stycznia aktyw Komunistycznej Partii Polski pod przewodnictwem Tow. Jakuba zorganizował obchody dnia wyzwolenia miasta Krakowa spod okupacji nazistowskich Niemiec. W uroczystości wzięła udział delegacja zaprzyjaźnionej Polskiej Partii Robotniczej.
Uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem wdzięczności wyzwalającym Polskę spod okupacji Żołnierzom Radzieckim, znajdującym się na cmentarzu wojskowym Rakowice. Obchody rozpoczęło złożenie wiązanki z napisem: „W hołdzie Wyzwolicielom. KPP i PPR” a następnie Tow. Jakub wygłosił krótkie przemówienie.
„Gdy zbrodniarze zorientowali się, że ich dni są policzone starali się obrócić Kraków w ruinę nie mogąc pogodzić się z nieuniknionym. Na rozkaz ich szalonego fuhrera kraków zmieniono w festunhg Cracau.
Z desperacji nazistów graniczącej z obłędem a jednocześnie z olbrzymiej wartości kulturowej i historycznej Krakowa zdawał sobie świetnie sprawę Marszałek Iwan Koniew. Dnia 18 stycznia wojska Wojska 1 Frontu Ukraińskiego zbliżyły się do miasta. Na rozkaz Marszałka:
„Rzeczą niezmiernie ważną było osiągnięcie szybkości działań wszystkich wojsk uczestniczących w natarciu na Kraków. Tylko to mogło uratować miasto przed zburzeniem, a chcieliby zdobyć je nietknięte. Dowództwo Frontu zrezygnowało z uderzeń na nie artylerii i lotnictwa„
Tak więc 18 stycznia po południu, 317 Pułk Strzelecki zajął Łobzów, 203 Pułk Strzelecki dworzec towarowy, a 22 Pułk Strzelecki Olszę i Rakowice. Los Niemców był przypieczętowany! Kraków zaś uniknął zniszczeń i śmierci mieszkańców.” – powiedział mówca. Następnie głos oddano przedstawicielowi PPR-u.
Udaliśmy się w pochodzie z flagami KPP i PPR na cmentarz cywilny Rakowice gdzie u stóp pomnika ku czci partyzantów Gwardii Ludowej i Armii Ludowej złożyliśmy wiązankę z biało-czerwonych goździków z napisem na wstędze: „W hołdzie Partyzantom GL i AL wdzięczna KPP i PPR”. Prowadzący wygłosił mowę przypominając pamięć oraz czyny weterana Gwardii Ludowej Tow. kapitana Wołoszyna.
![](https://kom-pol.org/wp-content/uploads/2025/01/474531912_2011535679331529_4961875036987149498_n-1-1024x574.jpg)
Wspomniano, iż partyzanci nie tylko nie szczędzili ojczyźnie ludowej ofiary krwi, lecz po zakończeniu działań wojennych, kontynuowali służbę w Wojsku Polskim oraz aktywnie budowali socjalizm podnosząc Polskę z ruin budując choćby kombinat Huty im. Lenina w Nowej Hucie.