Komunistyczna Partia Polski świętuje 22 lata nieprzerwanej działalności, podkreślając ciągłość walki o prawa klasy robotniczej i realizację idei sprawiedliwości społecznej. Przez dwie dekady partia konsekwentnie propaguje wartości komunistyczne, angażując się w obronę interesów pracujących, przeciwstawiając się neoliberalnym reformom i kapitalistycznej eksploatacji.

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Krakowa

Opublikowano:

Kategoria: Działalność Partii

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Krakowa

18 stycznia aktyw Komunistycznej Partii Polski pod przewodnictwem Tow. Jakuba zorganizował obchody dnia wyzwolenia miasta Krakowa spod okupacji nazistowskich Niemiec. W uroczystości wzięła udział delegacja zaprzyjaźnionej Polskiej Partii Robotniczej.

Uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem wdzięczności wyzwalającym Polskę spod okupacji Żołnierzom Radzieckim, znajdującym się na cmentarzu wojskowym Rakowice. Obchody rozpoczęło złożenie wiązanki z napisem: „W hołdzie Wyzwolicielom. KPP i PPR” a następnie Tow. Jakub wygłosił krótkie przemówienie.

„Gdy zbrodniarze zorientowali się, że ich dni są policzone starali się obrócić Kraków w ruinę nie mogąc pogodzić się z nieuniknionym. Na rozkaz ich szalonego fuhrera kraków zmieniono w festunhg Cracau.

Z desperacji nazistów graniczącej z obłędem a jednocześnie z olbrzymiej wartości kulturowej i historycznej Krakowa zdawał sobie świetnie sprawę Marszałek Iwan Koniew. Dnia 18 stycznia wojska Wojska 1 Frontu Ukraińskiego zbliżyły się do miasta. Na rozkaz Marszałka:

„Rzeczą niezmiernie ważną było osiągnięcie szybkości działań wszystkich wojsk uczestniczących w natarciu na Kraków. Tylko to mogło uratować miasto przed zburzeniem, a chcieliby zdobyć je nietknięte. Dowództwo Frontu zrezygnowało z uderzeń na nie artylerii i lotnictwa„

Tak więc 18 stycznia po południu, 317 Pułk Strzelecki zajął Łobzów, 203 Pułk Strzelecki dworzec towarowy, a 22 Pułk Strzelecki Olszę i Rakowice. Los Niemców był przypieczętowany! Kraków zaś uniknął zniszczeń i śmierci mieszkańców.” – powiedział mówca. Następnie głos oddano przedstawicielowi PPR-u.

Udaliśmy się w pochodzie z flagami KPP i PPR na cmentarz cywilny Rakowice gdzie u stóp pomnika ku czci partyzantów Gwardii Ludowej i Armii Ludowej złożyliśmy wiązankę z biało-czerwonych goździków z napisem na wstędze: „W hołdzie Partyzantom GL i AL wdzięczna KPP i PPR”. Prowadzący wygłosił mowę przypominając pamięć oraz czyny weterana Gwardii Ludowej Tow. kapitana Wołoszyna.

Wspomniano, iż partyzanci nie tylko nie szczędzili ojczyźnie ludowej ofiary krwi, lecz po zakończeniu działań wojennych, kontynuowali służbę w Wojsku Polskim oraz aktywnie budowali socjalizm podnosząc Polskę z ruin budując choćby kombinat Huty im. Lenina w Nowej Hucie.