„Nowe życie po wojnie. Społeczne znaczenie powojennej odbudowy Polski” – konferencję na ten temat zorganizowało 7 grudnia w Warszawie Stowarzyszenie Historia Czerwona. Wśród mówców wystąpiło dwoje przedstawicieli Komunistycznej Partii Polski.
Konferencję rozpoczęło wystąpienie Beaty Karoń prezentującej proces uprzemysłowienia w pierwszych latach Polski Ludowej. Prelegentka porównała poziom przed- i powojenny oraz skalę wojennych zniszczeń infrastruktury. Wskazała na przemiany gospodarcze i polityczne, scharakteryzowała założenia oraz realizację pierwszych wieloletnich planów gospodarczych. Wymieniła najważniejsze zakłady przemysłowe zbudowane w pierwszych piętnastu latach po wyzwoleniu oraz osiągnięcia w zakresie poziomu produkcji. Podkreśliła bardzo szybkie tempo rozwoju gospodarczego i przekształcenie Polski z kraju rolniczo-przemysłowego w przemysłowo-rolniczy. Istotne znaczenia miał także społeczny aspekt uprzemysłowienia, które przyczyniło się do likwidacji bezrobocia poprzez zapewnienie milionom ludzi zatrudnienia w przemyśle, ich technicznego wykształcenia oraz ogólnego awansu cywilizacyjnego, np. w wyniku powszechnej elektryfikacji a także urbanizacji.
Kolejny mówca z KPP Jakub Krakowski przybliżył temat motoryzacji w początkach Polski Ludowej. Mówił o wprowadzeniu do produkcji kolejnych typów samochodów osobowych oraz ciężarówek. Wspomniał o zmieniającym się podejściu do motoryzacji i zwiększeniu produkcji pojazdów osobowych, co wiązało się ze wzrostem ich dostępności. Omówił także zmiany podejścia do komunikacji samochodowej takie jak umożliwianie zakupu pojazdów prywatnym nabywcom, a z biegiem czasu dopuszczenie do sprzedaży również pojazdów wytwarzanych w innych państwach socjalistycznych.
Pozostałe referaty dotyczyły powojennej odbudowy Warszawy w latach 1945-1952, a także podejścia społeczeństwa do Wojska Polskiego na froncie wschodnim. Ostatni z referatów dotyczył społecznego zaplecza partii i klasowego dziedzictwa wojennej Warszawy.
Konferencja historyczna Stowarzyszenia Historia Czerwona odbywa się co roku. Prelegentami są historycy oraz przedstawiciele różnych organizacji społeczno-politycznych interesujący się i przybliżający dzieje ruchu robotniczego na ziemiach polskich.