W przeddzień 107. rocznicy Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej przedstawiciele Komunistycznej Partii Polski oraz Polskiej Partii Robotniczej spotkali się na Cytadeli w Poznaniu, by wspólnie oddać hołd polskim rewolucjonistom.
Członkowie obu partii zgromadzili się przy Pomniku Bohaterów, czyli słynnym Obelisku upamiętniającym żołnierzy Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej poległych w Bitwie o Poznań w 1945 roku, skąd udali się razem w stronę Pomnika PPR-owców. Wybudowany w 1967 roku według projektu Ryszarda Skupina, upamiętnia on działaczy PPR, którzy zginęli z rąk hitlerowców w czasie II wojny światowej. Reprezentanci współczesnego polskiego ruchu komunistycznego złożyli kwiaty przy północnej stronie steli, gdzie umieszczona jest tablica upamiętniająca tych, którzy, jak głosi, „zginęli za sprawę ludowej ojczyzny” i zawiera m.in. 11 nazwisk działaczy podziemnego kierownictwa PPR rozstrzelanych 13 sierpnia 1944 r. w obozie żabikowskim. Pomnik PPR-owców jest, pomimo prób zmienienia jego znaczenia przez rządzącą od 1989 roku elitę, miejscem niezwykle ważnym dla historii poznańskiego ruchu robotniczego, gdyż we wrześniu 1967 r. u jego stóp złożone zostały „urny z ziemią, która została zroszona krwią męczeńską rozstrzelanych”.
Nie jest to pierwsza aktywność poznańskiego aktywu KPP – w tegoroczny Dzień Zwycięstwa działacze Partii złożyli kwiaty pod pomnikiem „Braterstwo broni”, również na poznańskiej Cytadeli, upamiętniającym żołnierzy polskich i radzieckich, którzy walczyli o wolność świata od faszyzmu.
Jako Komunistyczna Partia Polski mamy nadzieję, że niniejsza akcja będzie preludium do intensyfikacji kultywowania pamięci o polskich rewolucjonistach, przywracania pomnikom pierwotnego, nadanego im przez lud znaczenia, wbrew obecnie oficjalnie panującej burżuazyjnej propagandzie, a także łączenia się działaczy autentycznego ruchu komunistycznego w Polsce we wspólnym, szczytnym celu.