9 listopada w Warszawie odbyła się konferencja na temat „Społeczne znaczenie Rewolucji Październikowej”, zorganizowana przez Komunistyczną Partię Polski, Polską Partię Robotniczą oraz Stowarzyszenie Historia Czerwona.
Referat wprowadzający o znaczeniu Rewolucji Październikowej dla historii najnowszej wygłosiła Przewodnicząca KPP. Mówiła o wyjątkowości Rewolucji Październikowej na tle wcześniejszych wydarzeń rewolucyjnych. Po raz pierwszy w zmianę systemu zaangażowane były tak wielkie masy społeczne. Rewolucja była precedensem również dlatego, że powiodła się i doprowadziła do obalenia kapitalizmu, co dokonało się w bardzo krótkim czasie. Prelegentka wspomniała również o pierwszych postanowieniach władz rewolucyjnych oraz międzynarodowym znaczeniu wydarzeń w Rosji a także internacjonalistycznych zasadach ruchu rewolucyjnego. Przemiany doprowadziły do powstania nowych państw, lecz również stanowiły wzór dla ruchów rewolucyjnych na całym świecie, również w Polsce, gdzie tworzono rady robotnicze.
Piotr Ciszewski ze Stowarzyszenia Historia Czerwona omówił wkład Polaków w wydarzenia rewolucyjne. Przedstawił kształtowanie się struktur polskich partii rewolucyjnych w Rosji. Omówił także skład społeczny Polaków zamieszkujących w imperium Mikołaja II. Przytoczył dane według których w wydarzeniach rewolucyjnych wzięło udział około 100 tysięcy Polaków, żołnierzy Armii Czerwonej. Około 400 z nich było komisarzami politycznymi. Opowiedział również o mniej znanych uczestnikach rewolucji, między innymi socjaliście Józefie Grzecznarowskim, uczestniku walk w Moskwie odznaczonym orderem Czerwonego Sztandaru, który w czasach II RP był prezydentem Radomia. Ciszewski wspomniał także o roli Polek w Rewolucji. Stworzyła ona bowiem możliwość działania również rewolucjonistkom i przezwyciężenia wcześniejszych konserwatywnych ograniczeń.
Przedstawiciel Polskiej Partii Robotniczej omówił ruch Rad Robotniczych, Żołnierskich i Chłopskich. Ten pierwszy na tak wielką skalę samorząd tworzony przez klasy pracujące odegrał ogromną rolę w Rewolucji Październikowej. Czerpał z wcześniejszych doświadczeń strajków roku 1905. Po obaleniu Rządu Tymczasowego w październiku 1917 roku rady stanowiły jeden z filarów nowego systemu i uczestniczyły w organizacji nowego ustroju.
Ostatni mówca Włodzimierz Postępowski z PPR przedstawił referat prezentujący zarys gospodarki Rosji Radzieckiej, a następnie ZSRR w pierwszych dekadach istnienia. Mówił o reorganizacji gospodarki w okresie porewolucyjnym, a także trudnościach, na jakie napotykały próby modernizacji. Przedstawił również przemiany polityczno-ekonomiczne jakie dokonywały się w ZSRR w kolejnych dekadach.
Referatom towarzyszył pokaz slajdów prezentujących eksponaty z wystawy zorganizowanej w 100. rocznicę Rewolucji Październikowej w Koszalinie oraz rewolucyjna muzyka z czasów Wielkiego Października.