Pierwszy Maja od 135 lat jest dniem walki o słuszne prawa ludzi pracy oraz wolność i sprawiedliwość społeczną, prawo do pracy i godnego życia

Rajd rowerowy śladami Gwardii i Armii Ludowej

Opublikowano:

Kategoria: Wiadomości z kraju

Rajd rowerowy śladami Gwardii i Armii Ludowej

53 kilometry przejechali na rowerach uczestnicy rajdu śladami walk Gwardii Ludowej i Armii Ludowej na Ziemi Radomszczańskiej. Rajd rowerowy odbył się 8 czerwca, zorganizowany został przez lokalnego działacza – Piotra Klawitera, który zajmuje się upamiętnianiem walk o wyzwolenie narodowe i społeczne w okolicach Radomska.

Przejazd rozpoczął się pod ZSCKR w Dobryszycach, prowadził obok stacji kolejowej Dobryszyce koło Radomska, miejsca gdzie w lipcu 1943 roku partyzanci Gwardii Ludowej przerywali na 6 godzin ruch na linii Warszawa-Częstochowa. Następnie uczestnicy przejechali ulicami Radomska odwiedzając miejsca powiązane z działalnością partyzancką w mieście: Starą Mleczarnię, dom Bolesława Boruty „Hanicza”, a także grób łącznika 3 Brygady AL. Dalej trasa wiodła przez most nad Wartą, gdzie oddział Stanisława Olczyka „Garbatego” zaatakował niemiecki konwój. Rajd został zwieńczony wizytą na stacji kolejowej Widzów-Teklinów, gdzie partyzanci GL/AL kilkukrotnie wykolejali pociągi. Wracając uczestnicy odwiedzili pomnik mieszkańców wsi Pieńki Szczepockie pomordowanych przez Niemców za pomoc partyzantom Gwardii Ludowej.