Pierwszy Maja od 135 lat jest dniem walki o słuszne prawa ludzi pracy oraz wolność i sprawiedliwość społeczną, prawo do pracy i godnego życia

Górnicza Barbórka

Opublikowano:

Kategoria: Wiadomości z kraju

Górnicza Barbórka

Delegacja KPP włączyła się w obchody tradycyjnego górniczego święta – Barbórki. Na zaproszenie Stowarzyszenia „Pokolenia” koła w Brzeszczach nasi towarzysze wzięli udział w uroczystości odbywającej się w Jawiszowicach.

Spotkanie rozpoczęło odsłuchanie hymnu górniczego oraz upamiętnienie minutą ciszy wszystkich górników, którzy nie powrócili do domów po ciężkiej i niebezpiecznej pracy. W części artystycznej wspólnie śpiewano piosenki górnicze.

W trakcie uroczystości głos zabrał Honorowy Przewodniczący KPP towarzysz Krzysztof Szwej. Przekazał zebranym pozdrowienia z Dąbrowy Górniczej. Górniczej obecnie niestety tylko z nazwy, ponieważ w samym mieście i w sąsiednich miejscowościach nie ma już żadnej kopalni. Nie działają również zakłady remontowe i produkcyjne przemysłu górniczego.

Tow. Szwej przypomniał, że polskie górnictwo miało bardzo wysoką pozycję. Produkowane w Polsce maszyny i urządzenia były eksportowane na cały świat. Teraz modne stało się oskarżanie przemysłu wydobywczego o niszczenie środowiska, a radykalne grupy domagają się całkowitego wstrzymania wydobycia. Tymczasem węgiel to nie tylko źródło energii, ale głównie surowiec do produkcji tworzyw sztucznych, bez których nie można sobie wyobrazić współczesnej produkcji, od sprzętu domowego i odzieży do pojazdów oraz instalacji przemysłowych.