Pierwszy Maja od 135 lat jest dniem walki o słuszne prawa ludzi pracy oraz wolność i sprawiedliwość społeczną, prawo do pracy i godnego życia

Sukces komunistów w wyborach samorządowych w Grecji

Opublikowano:

Kategoria: Wiadomości ze świata

Sukces komunistów w wyborach samorządowych w Grecji

Komunistyczna Partia Grecji (KKE) odniosła sukces w wyborach samorządowych, które miały miejsce 15 października 2023 r. W drugiej turze KKE zdobyła ponad 10% głosów. W bezpośrednich wyborach na burmistrzów zwyciężyło sześciu kandydatów tej partii.

Setki kandydatów KKE zostało wybranych do rad miejskich i regionalnych. Wynik KKE jest dużo wyższy niż w wyborach samorządowych z roku 2019, kiedy to partia uzyskała poparcie 6,86% głosujących.

Kandydat KKE na burmistrza w Patras – trzecim co do wielkości mieście Grecji, zdobył 56% głosów. Będzie on rządził trzecią kadencję. Na wyspie Ikarii przedstawiciel KKE został wybrany na burmistrza już w pierwszej turze, uzyskując ponad 50% głosów. Reprezentanci KKE zwyciężyli również w wyborach na burmistrzów w 4 innych miastach: Kaisariani, Petroupoli, Chaidari oraz Tyrnavos.

„Wynik wyborów stanowi podważenie dominującego nurtu polityki, jego klasowego charakteru, a także pozycji partii i samorządów, które mu służą” pisze KKE na swoich stronach internetowych komentując wyniki wyborów.

Greccy komuniści notują coraz wyższe poparcie również w ogólnokrajowych sondażach. Według średniej z głównych badań opinii publicznej KKE popiera 10% ankietowanych. Partia jest obecnie czwartą siłą polityczną w kraju.

red. Brzasku