Pierwszy Maja od 135 lat jest dniem walki o słuszne prawa ludzi pracy oraz wolność i sprawiedliwość społeczną, prawo do pracy i godnego życia

KPP upamiętniła żołnierzy Armii Ludowej poległych w czasie powstania warszawskiego

Opublikowano:

Kategoria: Wiadomości z kraju

KPP upamiętniła żołnierzy Armii Ludowej poległych w czasie powstania warszawskiego

Delegacja KPP uczestniczyła w uroczystości upamiętniającej członków sztabu Armii Ludowej poległych 79 lat temu w trakcie powstania warszawskiego.

Obchody rocznicowe odbyły się w sobotę 26 sierpnia o godzinie 12. Przed pamiątkową tablicą na kamienicy przy ulicy Foksal 16 złożono kwiaty oraz przypomniano przebieg tego tragicznego zdarzenia. Wystąpił weteran, który powiedział, że wszystkim uczestnikom powstania należy się szacunek, a obecne władze chcą wymazać pamięć o Armii Ludowej.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele organizacji kombatanckich, członkowie rodzin weteranów, przedstawiciele partii politycznych KPP, PPS, UP, stowarzyszeń – Pokolenia i Historia Czerwona, a także dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, znajdującego się w kamienicy przy Freta. Po złożeniu kwiatów część zgromadzonych udała się na cmentarz Powązki Wojskowe, gdzie znajdują się groby żołnierzy Armii Ludowej oraz pomnik upamiętniający batalion Czwartaków Armii Ludowej.

26 sierpnia 1944 roku, podczas niemieckiego nalotu bomba trafiła w budynek, w którym działał sztab warszawskiej Armii Ludowej. Odbywała się wówczas narada oficerów, której niemal wszyscy uczestnicy zginęli pod gruzami. Śmierć poniosło również kilkudziesięciu cywilów, którzy podczas nalotu schronili się w piwnicy budynku.