Pierwszy Maja od 135 lat jest dniem walki o słuszne prawa ludzi pracy oraz wolność i sprawiedliwość społeczną, prawo do pracy i godnego życia

Turcja: 10 rocznica protestów w obronie Parku Gezi a wybory

Opublikowano:

Kategoria: Wiadomości ze świata

Turcja: 10 rocznica protestów w obronie Parku Gezi a wybory

Komunistyczna Partia Turcji (TKP) upamiętniła 10 rocznicę protestów w obronie Parku Gezi w Istambule. 1 czerwca zorganizowała w tym miejscu demonstrację. Na frontonie centrum handlowego, które powstało w miejscu parku zawieszono transparent „Nie zginaj karku” – przypominające hasło masowych protestów sprzed dekady.

W roku 2013 mieszkańcy Istambułu rozpoczęli demonstracje na placu Taksim. Początkowo celem była walka z powiązanym z władzą deweloperem, który chciał zabudować park. W odpowiedzi na policyjne represje i ataki na te zgromadzenia zrodził się masowy, ludowy ruch. Domagał się on ustąpienia skorumpowanych władz partii AKP oraz reżimu Erdogana.

„Ci, którzy nie zegną karku wygrają, my wygramy! Pomimo wszelkich przeciwności oraz nacisków wciąż krzyczymy. Przełamiemy obecną ciemność i beznadzieję” napisała TKP w swoich mediach społecznościowych.

W akcji wzięły udział setki osób. TKP informuje o bezprawnych zatrzymaniach protestujących przez policję. Lider TKP w Istambule Senem Doruk stwierdził: „Nastał czas aby pokazać, że wyciągnęliśmy wnioski ze wspólnego oporu, nie ma miejsca na rezygnację i beznadzieję. Ponownie wzywamy ludzi: nie zginajcie karku, organizujcie opór”.

Tegoroczna demonstracja w rocznicę protestów odbyła się niedługo po odbywających się w połowie maja wyborach parlamentarnych i prezydenckich, wygranych przez Erdogana oraz jego nacjonalistyczną Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Partia ta otrzymała około 35,5% głosów i chociaż nie zdobyła samodzielnej większości, prawdopodobnie będzie mogła sformować rząd ze skrajnymi nacjonalistami z Partii Narodowego Działania (MHP), którzy otrzymali około 10% głosów.

Główne ugrupowanie opozycji – centrowa Republikańska Partia Ludowa zwiększyła swoją obecność w parlamencie, lecz wynik 25% poparcia nie wystarczy jej do przejęcia władzy.

Partia Zielonej Lewicy, w której skład weszły między innymi ugrupowania kurdyjskie zdobyła, pomimo prześladowań ze strony władz, 8,8% głosów. Cztery miejsca w parlamencie zdobyła Partia Pracujących Turcji (TIP), która weszła w wyborczy sojusz z Zieloną Lewicą. TIP powstała w roku 2017, w wyniku wewnętrznego rozłamu w Tureckiej Partii Komunistycznej.

28 maja odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, w której urzędujący prezydent Erdogan pokonał kandydata CHP Kemala Kılıçdaroğlu stosunkiem głosów 52,1 do 47,8%.

„Ci którzy starają się ograniczyć walkę do urn wyborczych powinni teraz zamilknąć!” napisała komentując wyniki wyborów TKP. Partia przypomniała, że ludziom odebrano prawo do strajku, ograniczono prawo do zrzeszania się, a ludowy opór był łamany przez władze i główne siły opozycji.

„Inaczej mówiąc, czy możliwe było możliwe aby rozbrojony lud odniósł sukces wobec takiej beznadziei?” dodaje.

Komuniści skrytykowali opozycję za samoograniczanie się do strategii wyborczej w sytuacji gdy pojawiła się szansa obalenia Erdogana poprzez ludowy opór.

„Przypomnijmy: Erdogan jest słaby i skazany na porażkę, jeśli jak nasz lud będzie świadomy konieczności walki jak to było 10 lat temu” dodają.