Pierwszy Maja od 135 lat jest dniem walki o słuszne prawa ludzi pracy oraz wolność i sprawiedliwość społeczną, prawo do pracy i godnego życia

Samorządy studenckie w Grecji wygrali młodzi z Panspoudastiki!

Opublikowano:

Kategoria: Wiadomości ze świata

Samorządy studenckie w Grecji wygrali młodzi z Panspoudastiki!

W wyborach do samorządów studenckich w Grecji, które odbyły się 10 maja wygrała lista Panspoudastiki, związana z Komunistyczną Młodzieżą Grecji (KNE), młodzieżówką Komunistycznej Partii Grecji (KKE). Lista Panspoudastiki wystąpiła pod symbolem czerwonego goździka.

Młodzi komuniści uzyskali 35.15% głosów. Drugie miejsce zajęła lista związana z rządzącą, centroprawicową partią Nowa Demokracja uzyskując 27.69%.

Na listę wystawioną przez młodzieżówkę centrowego, socjaldemokratycznego Panhelleńskiego Ruchu Socjalistycznego (PASOK) głosowało 10,26% studentów.

Klęskę ponieśli socjaldemokraci z SYRIZY zdobyli jedynie 2,41% poparcia.

To kolejne wybory do samorządów studenckich wygrane przez komunistów. Nie tylko zachowali pierwsze miejsce w samorządach, lecz poprawili swój wynik w porównaniu z poprzednią kadencją.

Sekretarz Generalny Komitetu Centralnego KNE Thodoris Kotsandis komentując wynik wyborów stwierdził, że „Poprzez miażdżące zwycięstwo Panspoudastiki w wyborach studenckich tysiące młodych ludzi wysłały wiadomość pełną nadziei i optymizmu!” (…) „Wielkie zwycięstwo Panspoudastiki jest wyraźnym ostrzeżeniem dla obecnego i kolejnych rządów, że studenci są zdecydowani stawić czoła atakowi na ich prawa”.

„Zwycięstwo wśród studentów ma ogromny potencjał. Jest w stanie zainspirować tysiące ludzi do wybrania drogi kwestionowania i walki, zmiany, wzmocnienia KKE, która jest jedyną przeciwwagą dla polityki „co będzie, to będzie” wszystkich partii rządzących krajem! We wszystkich głosowaniach młodzież ma jeden wybór: wzmocnić prawdę, walczyć, kwestionować ten system! – dodał.

red. Brzasku