Pierwszy Maja od 135 lat jest dniem walki o słuszne prawa ludzi pracy oraz wolność i sprawiedliwość społeczną, prawo do pracy i godnego życia

Pamięci Proletariatczyków

Opublikowano:

Kategoria: Bez kategorii

Pamięci Proletariatczyków

29 stycznia na stokach Cytadeli Warszawskiej odbyła się uroczystość upamiętniająca straconych w 28 stycznia 1886 roku czterech członków Międzynarodowej Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat – pierwszej marksistowskiej partii na ziemiach polskich.

Pod tablicą z nazwiskami Piotra Bardowskiego, Stanisława Kunickiego, Michała Ossowskiego i Jana Pietrusińskiego zgromadziło się około 50 osób. Złożono kwiaty i zapalono znicze. Uroczystość już po raz 9 zorganizowało Stowarzyszenie Historia Czerwona, uczestniczyli w nim także przedstawiciele KPP, RSS i PPS.

Przemawiając pod tablicą pamiątkową czterech Proletariatczyków przedstawicielka KPP przypomniała o tym, że Proletariatczycy wyznaczyli drogę, którą poszedł następnie ruch rewolucyjny w Polsce, między innymi SDKPiL oraz KPP. Mówiła również o aktualności haseł walki o prawa pracownicze, prawa kobiet oraz wyzwolenie klasy pracującej. Przypomniała, że istota oraz wiele mechanizmów kapitalistycznego wyzysku pozostaje niezmiennych od XIX wieku. Mówiła również o idei internacjonalizmu, którą szerzyli Proletariatczycy.

Podczas uroczystości odśpiewano pieśni rewolucyjne, rozpoczynając i kończąc zgromadzenie „Międzynarodówką”.