Pierwszy Maja od 135 lat jest dniem walki o słuszne prawa ludzi pracy oraz wolność i sprawiedliwość społeczną, prawo do pracy i godnego życia

Pierwszy człowiek w kosmosie (1961-2021)

Opublikowano:

Kategoria: Bez kategorii

Pierwszy człowiek w kosmosie (1961-2021)

12 kwietnia 2021 roku minęło 60 lat, kiedy Jurij Gagarin, jako pierwszy człowiek, poleciał w kosmos. Radziecki kosmonauta okrążył Ziemię na pokładzie statku Wostok 1. Jego przełomowy dla historii odkrywania kosmosu lot po orbicie Ziemi trwał niecałe 2 godziny.

Związek Radziecki zaskoczył kapitalistycznych przeciwników, uważających wcześniej, że państwo to nie będzie zdolne do przeprowadzenia lotów załogowych w kosmos. Sukces misji Gagarina pokazał jak ogromny postęp osiągnęła socjalistyczna gospodarka i technika zaledwie kilkanaście lat po II Wojnie Światowej, która spowodowała w ZSRR ogromne zniszczenia.

Jurij Gagarin urodził się w roku 1934. Pochodził z rodziny chłopskiej. Początkowo chciał zostać mechanikiem. Dopiero w wieku 20 lat wstąpił do aeroklubu i rozpoczął naukę pilotażu. Dzięki temu dostał się do szkoły lotniczej w Orenburgu, gdzie był jednym z najlepszych uczniów. Później służył jako pilot myśliwców w obwodzie murmańskim. Odbywał loty w trudnych warunkach dalekiej północy. Gagarina już wówczas fascynował kosmos.

W 1957 roku ZSRR wystrzelił pierwszy statek kosmiczny Sputnik, a w roku 1959 wysłał sondę na Księżyc. Gagarin zgłosił się wówczas do programu kosmicznego. Został jednym z 20 pilotów wybranych spośród tysięcy chętnych. W roku 1960 utworzono dla nich ośrodek przygotowania kosmonautów, gdzie rozpoczęto pierwsze testy przed misją załogową. Związek Radziecki wyprzedził kosmiczną misję załogową planowaną przez NASA.

Lot Gagarina odbył się z użyciem nowatorskiego, jak na ówczesne czasy, sprzętu. Przy jej przygotowaniu wykorzystano jeden z pierwszych symulatorów lotu, na którym kandydaci na pilota rakiety zdawali egzamin. Nieznany był wówczas wpływ jaki na ludzki organizm może mieć wystrzelenie w kosmos i jak zadziałają elementy rakiety oraz statku kosmicznego. W trakcie misji statek Wostok 1 okrążył Ziemię.

Gagarin śpiewał pieśń „Ojczyzna słyszy, Ojczyzna wie | Gdzie jej syn leci w niebo”. Przeprowadził szereg obserwacji dotyczących stanu nieważkości oraz wyglądu powierzchni Ziemi. Misja przebiegła bez zakłóceń. W czasie lotu Gagarin został awansowany na stopień majora. Lądowanie odbyło się zgodnie z planem.

Po swojej najsłynniejszej misji Gagarin zajmował się techniką lotów kosmicznych. Napisał między innymi pracę na temat samolotu kosmicznego nadającego się do wielokrotnych startów (czyli skonstruowanego później wahadłowca). Zajmował się również testowaniem nowych konstrukcji lotniczych. Jurij Gagarin zginął w roku 1968, w wieku 34 lat, podczas oblatywania nowego modelu myśliwca.