Prezydent Republiki Słowackiej Zuzana Čaputová podpisała ustawę antykomunistyczną

Prezydent Republiki Słowackiej Zuzana Čaputová 25 listopada podpisała nowelizację ustawy „O niemoralności i nielegalności systemu komunistycznego”, tzw. ustawę antykomunistyczną.

Komunistyczna Partia Słowacji zapowiedziała już, że użyje wszelkich dostępnych środków, aby ta ustawa nie została na Słowacji zastosowana.

Nowe prawo uznaje Komunistyczną Partię Czechosłowacji i Komunistyczną Partię Słowacji z lat 1948-1989 za organizacje przestępcze, których działalność miała na celu tłumienie praw człowieka, wolności i systemu demokratycznego.

Zabronione zostało nadawanie ulicom i obiektom publicznym nazw upamiętniających członków tych partii. Zakazano także umieszczania tekstów i symboli komunistycznych na pomnikach i tablicach pamiątkowych, promowania lub obrony „reżimu opartego na ideologii komunistycznej” i jego przedstawicieli.

W oświadczeniu Komunistycznej Partii Słowacji czytamy:

Na mocy tej ustawy obywatele Republiki Słowackiej wyznający światopogląd komunistyczny lub socjalistyczny oraz obywatele, którzy budowali nasz kraj w najlepszej wierze w przyszłość naszego narodu stają się obywatelami drugiej kategorii. To prawo wykazuje oznaki totalitaryzmu i faszyzmu, zostało przyjęte w ramach polityki „dekomunizacji” społeczeństwa, aby wprowadzić dyskryminację pewnej części obywateli Słowacji.

Ustawa antykomunistyczna została uchwalona przez Radę Narodową Republiki Słowackiej 4 listopada głosami prawicowej koalicji. Przeciwko głosowali posłowie socjaldemokratycznej partii Smer-SD. Poseł Ľuboš Blaha argumentował wówczas, że socjaldemokraci przeciwni są temu projektowi, ponieważ prowadzi on do kryminalizowania historii i prawa do odmiennych opinii.

Ustawa ta przejawia się widocznymi oznakami totalitaryzmu i faszyzmu, przyjętymi w ramach polityki „dekomunizacji” społeczeństwa celem wprowadzenia dyskryminacji znacznej części obywateli Słowacji w czasie rocznicy powstania Komunistycznej Partii Czechosłowacji.

Komunistyczna Partia Słowacji, mimo że nie jest prawnym wyznacznikiem prawnie wyznaczonych organizacji, przygotowuje oficjalną opinię na ten aktualny, godny ubolewania temat.

Reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: