Światowa Rada Pokoju wyraża głębokie zaniepokojenie niedawną eskalacją konfliktu granicznego w Górskim Karabachu, toczącego się między Azerbejdżanem a Armenią, powodującego straty po obu stronach, również wśród cywilów.
Źródło konfliktu pochodzi sprzed 30 lat. Jest on skomplikowany, a zaangażowane są w nim różne siły regionalne i globalne.
Rada potępia wszelką zewnętrzną interwencję, zarówno poprzez prowokowanie napięć, jak i bezpośredni lub pośredni udział w konflikcie. Domaga się także zaprzestania dotychczasowych ingerencji.
Nie jest tajemnicą iż region ten stał się obiektem zainteresowania potężnych państw rywalizujących o kontrolę nad zasobami energetycznymi i szlakami transportowymi, podobnie jak obserwujemy to na Bliskim Wschodzie, w Północnej Afryce i wschodniej części Morza Śródziemnego.
Rada jest świadoma skomplikowanej historii spornego regionu i zaniepokojona poważnymi konsekwencjami wybuchu konfliktu między dwoma państwami, dla ich społeczeństw i mieszkańców regionu.
Zauważamy, iż wojna może znacząco się rozszerzyć, więc wzywamy do:
– natychmiastowego zawieszenia ognia i wstrzymania walk,
– powrotu do dialogu między stronami oraz poszukiwania politycznego, wspólnego rozwiązania konfliktu,
– aktywnej mobilizacji sił pokojowych w obu krajach i regionie, aby przeciwdziałać wojennej histerii oraz promować pokojowe rozwiązanie konfliktu
Rada uważa, że jest to w interesie ludów Azerbejdżanu i Armenii, przeciwdziała planom imperialistycznym i przyczyni się do pokoju w regionie.
Sekretariat Światowej Rady Pokoju
Ateny 28 września 2020
Nasza strona korzysta z ciasteczek i podobnych technologii.
Jeśli nie zgadzasz się na to, możesz przerwać przeglądanie strony w każdej chwili.
Przeczytaj o tym więcej