Pierwszy Maja od 135 lat jest dniem walki o słuszne prawa ludzi pracy oraz wolność i sprawiedliwość społeczną, prawo do pracy i godnego życia

Pisowskie miraże podwyżki płacy minimalnej oraz 13 i 14 emerytury

Opublikowano:

Kategoria: Bez kategorii


Po zakończeniu wyborów oraz wyborze Andrzeja Dudy na kolejną kadencję obietnice 13 i 14 emerytury oraz znaczącej podwyżki płacy minimalnej okazują się przedwyborczym mirażem.

13 i 14 emerytura uchwalone przed wyborami przekonały do Andrzeja Dudy wielu starszych wyborców. Nie są one jednak świadczeniem stałym. Ich wypłata w przyszłym roku stoi pod znakiem zapytania, zwłaszcza w obliczu narastającego kapitalistycznego kryzysu. Dla części emerytów 14 emerytura będzie niższa niż oczekiwali. Pełną kwotę otrzymają jedynie ci, którzy dotąd dostawali poniżej 120 % średniej emerytury.

„Wzrost płacy minimalnej z 2600 zł do 2700 nie będzie przesadą” powiedział w rozmowie z „Super Expressem” wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Najniższe wynagrodzenie będzie więc od początku 2021 roku wyższe jedynie o 100 złotych. Politycy PiS przed wyborami nie ujawnili tej informacji. Obiecywali płacę minimalna na poziomie 3000 zł w roku 2021 i 4000 w 2023.

Socjalne obietnice partii rządzącej i Andrzeja Dudy to gra pod publiczkę. Prezydent wraz z premierem – banksterem, Mateuszem Morawieckim, podczas kryzysu będzie dbał przede wszystkim o interesy kapitału, a także sektora bankowego. Kolejne tzw. „tarcze antykryzysowe” pokazały kogo zamierza ratować rząd kosztem pracowników czy emerytów.