Pierwszy Maja od 135 lat jest dniem walki o słuszne prawa ludzi pracy oraz wolność i sprawiedliwość społeczną, prawo do pracy i godnego życia

75. rocznica wyzwolenia więźniów Auschwitz przez Armię Czerwoną

Opublikowano:

Kategoria: Bez kategorii


75 lat temu, 27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Uwolnionych zostało ponad 7,5 tysiąca więźniów, których naziści nie zdążyli ewakuować do innych obozów w tak zwanych „marszach śmierci”. W obozie czerwonoarmiści znaleźli ponad 600 ciał więźniów rozstrzelanych przez uciekających SSmanów oraz zmarłych z wycieńczenia.

Podczas wyzwalania Auschwitz i okolicznych terenów przez oddziały 1 Frontu Ukraińskiego doszło do potyczek z wycofującymi się Niemcami, w ich wyniku, a także od eksplozji min, zginęło ponad 230 żołnierzy radzieckich, wśród nich dowódca 472 pułku, pułkownik Siemen Lwowicz Biesprozwannyj.

Po wyzwoleniu żołnierze Armii Czerwonej rozpoczęli organizację pomocy medycznej oraz dożywiania uratowanych byłych więźniów.

Od kwietnia 1940 do 27 stycznia 1945 roku w Auschwitz niemieccy naziści zamordowali ponad 1,3 mln ludzi – 1,1 mln Żydów z Polski i innych państw okupowanych, 150 tysięcy Polaków, 23 tysiące Romów i ponad 30 tysięcy innych więźniów, w tym antyfaszystów z różnych krajów, również niemieckich.

W Auschwitz zginęli między innymi znani działacze ruchu komunistycznego i robotniczego tacy jak Juliusz Rydygier, Julian Wieczorek. Jedna z działających w obozie grup ruchu oporu złożona była z socjalistów oraz komunistów z różnych państw.

Byli wśród nich weterani antyfaszystowskiej walki z Brygad Międzynarodowych – Emanuel Mink oraz Dorota Lorska. Ta ostatnia przygotowała dla ruchu oporu raport o pseudomedycznych eksperymentach dokonywanych na więźniach przez nazistów. W obozowym ruchu oporu uczestniczył także późniejszy premier PRL Józef Cyrankiewicz.

Podczas uroczystości rocznicowych przedstawiciele polskich władz wiele mówili o konieczności walki z rasizmem, antysemityzmem i nienawiścią. Jak pokazuje to przykład poprzednich rocznic, zapomną o tych deklaracjach już na drugi dzień. Będą kontynuować kampanię nienawiści oraz zakłamywanie historii, między innymi poprzez zrównywanie komunizmu z nazistowskim ludobójstwem, niszczyć pomniki i pamięć oraz zakazywać mówienia o wyzwoleniu przez Armię Czerwoną.

Partie komunistyczne i organizacje młodzieżowe z różnych krajów Europy upamiętniły 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz przez Armię Czerwoną.

Prezentujemy rocznicowe grafiki przygotowane przez Partię Pracy Austrii (PdA), Robotniczą Komunistyczną Partię Hiszpanii (PCTE), Portugalską Partię Komunistyczną (PCP), Nową Komunistyczną Partię Jugosławii (NKPJ), Front Młodych Komunistów (FGC) z Włoch oraz Młodych Komunistów (JC) z Lyonu.

Fronte della Gioventù Comunista (FGC) Front Młodych Komunistów (Włochy)

Jeunes Communistes Lyon Młodzi Komuniści z Lyonu

Nowa Komunistyczna Partia Jugosławii (NKPJ) z Serbii

Partitdo Comunista de los Trabajadores de Espana (PCTE) Komunistyczna Partia Pracujących Hiszpanii

Portugalska Partia Komunistyczna (PCP)

Partia Pracy Austrii (PdA)