17 stycznia minęła 75. rocznica wyzwolenia Warszawy

17 stycznia minęła 75. rocznica wyzwolenia Warszawy przez Armię Czerwoną oraz Wojsko Polskie.

Operacja warszawska, podjęta w ramach ofensywy zimowej 1945 r., rozpoczęła się 14 stycznia. Wzięły w niej udział wojska 1 Frontu Białoruskiego, w tym 1 Armia Wojska Polskiego. 17 stycznia 1945 roku oddziały Wojska Polskiego oraz Armii Czerwonej wkroczyły do Warszawy od południa i północy wyzwalając lewobrzeżną część miasta.

Walki toczyły się na północy w rejonie Cytadeli Warszawskiej oraz Lasku Bielańskiego, a także w trakcie wkraczania Wojska Polskiego do centrum w rejonie Alei Jerozolimskich i Nowego Światu.

Siły niemieckiej dywizji fortecznej zostały szybko rozbite. Do godziny 16.00 miasto zostało całkowicie oczyszczone z sił okupanta. Wojsko Polskie i Armia Czerwona straciły 110 zabitych, głównie w wyniku wybuchu min. W całej operacji warszawskiej 1 Armia WP straciła 10 537 żołnierzy, w tym 3116 zabitych.

19 stycznia 1945 roku odbyła się defilada z udziałem jednostek Wojska Polskiego na uprzątniętej z gruzów ul. Marszałkowskiej. Po wyzwoleniu Warszawy rozpoczęła się organizacja pomocy dla mieszkańców, którzy nie zostali wysiedleni i przetrwali zimę w gruzach miasta. Niemal natychmiast zaczęła również powracać ludność cywilna i rozpoczęła się odbudowa.

Rocznica wyzwolenia Warszawy od lat jest ignorowana przez władze państwowe, a także miejskie. Pomimo to, jak co roku, odbyły się społeczne obchody rocznicy zorganizowane przez kombatantów. Kwiaty złożono m.in. przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich.

Reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: