Pierwszy Maja od 135 lat jest dniem walki o słuszne prawa ludzi pracy oraz wolność i sprawiedliwość społeczną, prawo do pracy i godnego życia

Stanowisko International Brigade Memorial Trust przeciwko rezolucji antykomunistycznej

Opublikowano:

Kategoria: Bez kategorii


Krewni żołnierzy Brygad Międzynarodowych oraz wspierający ich działacze nazwali zrównanie w rezolucji Parlamentu Europejskiego nazizmu z komunizmem „niewybaczalną obrazą”.

Podczas dorocznego spotkania International Brigade Memorial Trust (IBMT) 12.10.2019 r. w Londynie jego uczestnicy przegłosowali potępienie decyzji Parlamentu Europejskiego o odrzuceniu „ideologii totalitarnych”.

Decyzja UE jest powszechnie postrzegana jako próba usatysfakcjonowania skrajnie prawicowych rządów państw Europy centralnej i wschodniej.

Członkowie IBMT to „godnym ubolewania” oraz „niewybaczalną obrazą” pamięci tych, którzy zginęli w walce z faszyzmem.

Przegłosowane oświadczenie stwierdza: „Podczas Wojny Domowej w Hiszpanii dziesiątki tysięcy komunistów z całego świata, motywowanych ideą solidarności międzynarodowej oraz sprzeciwem wobec faszyzmu, zgłosiło się na ochotnika do walki z Franco, Hitlerem i Mussolinim.

Tysiące oddały życie w tej walce. Wielu kontynuowało walkę z faszyzmem podczas Drugiej Wojny światowej, zarówno w wojskach alianckich jak i ruchu oporu.

Niewybaczalną obrazą ich pamięci jest fakt, że poprzez zrównywanie komunizmu z nazizmem, stawia się wyzwolicieli Auschwitz na tym samym poziomie moralnym co sprawców holocaustu.”

Zebrani zdecydowali o przesłaniu kopii stanowiska Partii Pracy, której europarlamentarzyści poparli stanowisko PE.

Sekretarz IBMT Jim Jump, którego ojciec James walczył w Brygadach Międzynarodowych, powiedział dziennikowi „Morning Star”: „To oburzające, że Parlament Europejski uznaje za zasadne zrównanie sprawców bombardowania Guerniki oraz holocaustu z tymi, którzy walczyli z faszyzmem w Hiszpanii czy wyzwalali Auschwitz oraz inne obozy śmierci.”