Okres przedwyborczy obfituje w polityczne przetasowania

Okres przedwyborczy obfituje w polityczne przetasowania. Pojawiła się nowa koalicja, którą część komentatorów uważa za nadzieję na odbudowę lewicy. Wystarczy jednak spojrzeć na to jakie siły ją tworzą aby pozbyć się złudzeń.

Sojusz Lewicy Demokratycznej to partia, która miała już okazję rządzić i działała wówczas w interesie kapitalistów. Liberalizowała prawo pracy, przeprowadzała cięcia socjalne oraz odpowiadała za zaangażowanie Polski w imperialistyczne agresje. Jej obecna lewicowa retoryka to jedynie wynik spadku poparcia i znaczenia. Liderzy SLD liczą, że wszystkie szkody, które wyrządzili ukryją pod kilkoma ogólnikowymi sloganami.

Wiosna jest ugrupowaniem pełniącym jedynie rolę sztabu wyborczego jej lidera – Roberta Biedronia – postpolitycznego celebryty, który w swoich wypowiedziach odwołuje się do szeroko pojętej „postępowości”. Ma ona głównie charakter obyczajowy. W sferze społeczno-ekonomicznej Wiosna nie ma jasnego stanowiska. Stoi za nią zarówno lokalny biznes, zwolennicy polityki w stylu prezydenta Francji Emanuela Macrona, jak również grupa socjaldemokratów. Żadna z tych grup nie jest nawet zbliżona do reprezentowania interesów ludzi pracy.

Razem, to jeśli chodzi o deklaracje, najbardziej lewicowa z partii zawiązujących koalicję. Oferuje jednak tylko utopijną wizję reformowania kapitalizmu, który może stać się przez to „bardziej ludzki”. W przeszłości Razem wykazywało się tez antykomunizmem, odcinając się od okresu Polski Ludowej, a nawet strasząc pozwami sądowymi za nazywanie ich partii „komunistyczną”. Osoby o bardziej zdecydowanie lewicowych poglądach były z Razem usuwane. Nie można również zapominać, że ugrupowanie to opowiada się za europejskim militaryzmem, popierając między innymi tworzenie armii europejskiej – nowego agresywnego sojuszu militarnego zrzeszającego państwa UE.

Nowa koalicja to powielanie starych złudzeń co do możliwości zmiany społecznej poprzez drobne reformy. Jak pokazali w przeszłości tworzący ją politycy, dyskusyjna jest nawet możliwość wprowadzenia przez nich owych zapowiadanych reform.

W nadchodzących wyborach nie będzie siły reprezentującej interesu ludzi pracy – partii lub koalicji jasno deklarującej klasowy program. Taką siłę musimy dopiero zbudować.

red. 07.08.2019r.

Reklama

Jedna myśl na temat “Okres przedwyborczy obfituje w polityczne przetasowania

  1. ……Czyli konkluzja jest jedna ; po raz kolejny nie pójdę na wybory pogrążony w prostracji i frustracji ; gdzie nie ma i nie było przez TRZY DEKADY !!! ; partii prawdziwie lewicowej , która zaistniałaby realnie na scenie politycznej . Mam ponownie do wyboru : tabuny prawicowych szaleńców , neoliberalnych szabrowników którzy notabene przez osiem lat obrócili polski przemysł w ruinę i w skansen oraz pseudolewicowe- kryptoneoliberalne groteskowe twory , dla których najistotniejszą kwestią ” SPOŁECZNO – EKONOMICZNĄ ” jest promocja LGBT ; zaiste triada a la SLD – RAZEM – WIOSNA ; to ” danie ” po którym nagle biegnie się w pośpiechu do WC .
    I cóż pozostaje ? Wołanie ” na puszczy ” i bezradne patrzenie na ekspansję prawicowego zbiorowego obłędu i monitoring przedwyborczych ” konwulsji ” zaślinionych w wyniku objawów odstawiennych ” od żłobu ” , neoliberalnych siepaczy i ich satelitów .

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: