Pierwszy Maja od 135 lat jest dniem walki o słuszne prawa ludzi pracy oraz wolność i sprawiedliwość społeczną, prawo do pracy i godnego życia

Obchody 75. rocznicy bitwy 3. Brygady Armii Ludowej im. Gen. Józefa Bema

Opublikowano:

Kategoria: Bez kategorii


8 września w Ewinie pod Radomskiem odbyła się uroczystość upamiętniająca 75 rocznicę bitwy stoczonej przez 3 Brygadę Armii Ludowej im. gen. Józefa Bema.

W dniach 12-13 września 1944 roku oddziały AL wspierane przez Bataliony Chłopskie wyrwały się z okrążenia przez hitlerowców. Niemcy zaangażowali do akcji niemal 6 tysięcy żandarmów i żołnierzy.

W walce zginęło 12 partyzantów i ponad 100 Niemców.

Niedzielna uroczystość zgromadziła dużą liczbę lokalnych mieszkańców. Pod pomnikiem kwiaty złożyli attache ambasad Federacji Rosyjskiej i Białorusi, ponieważ wśród partyzantów walczyła grupa radzieckich jeńców, którzy uciekli z niemieckiej niewoli. Wieńce złożyli także przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz lokalnych, szkół, klubów motocyklowych i partii politycznych.

Po oficjalnej uroczystości odbył się piknik regionalny z występami chórów śpiewających pieśni partyzanckie, prezentacją zabytkowego czołgu T-34 oraz rekonstruktorów AL.

Obchody zorganizował lokalny samorząd. Jego przedstawiciele zapowiadają, że nie pozwolą na dekomunizację pomnika Armii Ludowej w Ewinie.

red. 09.09.2019r.