Pomnik Bohaterów Armii Radzieckiej postawili żołnierze Armii Czerwonej wkrótce po zajęciu miasta. Stał na placu Bohaterów do 1965 r. Kiedy wówczas robotnicy niszczyli go młotami pneumatycznymi, ale głowę jednego z żołnierzy zachowali, którą właśnie odkryto przy budowie muzeum. Przypominamy, w roku 1965 postawiono nowy pomnik Braterstwa Broni, który dziś znany jest jako pomnik Bohaterów II Wojny Światowej.
Na tyłach Muzeum Ziemi Lubuskiej trwają prace remontowo-budowlane, mające na celu rozbudowę muzeum. Koparka natrafiła w pewnym momencie na duży, okrągły przedmiot i robotnicy myśleli, że to kamień, ale archeolog był innego zdania i nakazał wstrzymać prace. Po kilkukrotnym umyciu czarna bryła stała się jaśniejsza, a spod warstwy ziemi zaczęły wyłaniać się kontury oczu, uszu i ust, a nawet odłupany nos. To była głowa jednego z trzech czerwonoarmistów z Pomnika Wdzięczności (zwany też pomnikiem Bohaterów Armii Radzieckiej).
Pomnik postawili w 1945 r. Rosjanie po zajęciu Grünbergu. Stanął na placu Bohaterów, obok nowo utworzonego cmentarza dla radzieckich żołnierzy. Rosjanie pochowali na nim prawie 200 osób. Część z nich pod płytami leży prawdopodobnie do dziś, bo późniejsze ekshumacje – według relacji świadków – przeprowadzano niestarannie.
Monument przedstawiał trzech czerwonoarmistów. „Chwała bohaterom żołnierzom 3-ej Armii Gwardyjskiej poległym śmiercią walecznych w bojach przy zdobyciu miasta Zielonej Góry 15 lutego 1945 r.” – głosił napis na przymocowanej do postumentu tablicy.
Znaleziona głowa obecnie znajduje się w biurze dyrektora muzeum i trafi na stałą ekspozycję.
Musisz się zalogować aby dodać komentarz.