Rasistowski zabójca Janusz Waluś nie wyjdzie na wolność

Minister Sprawiedliwości RPA Michael Masutha odrzucił kolejną prośbę o zwolnienie warunkowe Janusza Walusia, polskiego mordercy mieszkającego w RPA, który 10 kwietnia 1993 roku zastrzelił Chrisa Haniego – lidera Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej (SACP).

Morderstwo to wstrząsnęło opinią publiczną w RPA. Waluś działał z zamiarem wywołania wojny domowej oraz utrzymania u władzy rasistowskiej dyktatury. Należał do terrorystycznej grupy Afrykanerski Ruch Oporu. Za swój czyn został skazany na karę śmierci, zamienioną później na dożywocie. Zabójca wielokrotnie zwracał się o zwolnienie warunkowe.

Decyzja Ministra Sprawiedliwości opierała m.in. na ekspertyzach psychologów, którzy zwracali uwagę, że morderca do tej pory nie wyraził skruchy za swój czyn ani nie wyjawił kto stał za przygotowaniami do terrorystycznego ataku, którego dokonał.

Przeciwko uwolnieniu Walusia wypowiadała się rodzina Chrisa Haniego, Południowoafrykańska Partia Komunistyczna oraz wiele innych organizacji.

We wsparcie dla terrorysty Walusia zaangażowała się natomiast polska skrajna prawica, w tym senator PiS Jan Żaryn. Niektóre środowiska prawicowe próbowały również zbierać fundusze na „pomoc prawną” dla mordercy, jednak ich inicjatywa zakończyła się porażką.

red.

Reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: