Raport Oxfam: Bardzo szybko rośnie przepaść między bogatymi, a biednymi

Doroczny raport organizacji Oxfam potwierdza nasilanie się koncentracji kapitału na świecie. W szybkim tempie rośnie przepaść między bogatymi, a biednymi.

W 2018 roku 26 najbogatszych ludzi posiadało tyle majątku, co biedniejsza połowa ludzkości, czyli 3,8 miliarda osób. Rok wcześniej majątek równy połowie ludności świata należał do 43 osób.

W ubiegłym roku majątek 2208 miliarderów wzrósł o 900 miliardów dolarów, czyli około 2,5 miliarda dziennie. W tym samym czasie uboższapołowa ludzkości zbiedniała o 11 procent.

Prawie co drugi mieszkaniec Ziemi – 3,4 miliarda ludzi, musi przeżyć za tylko 5,5 USD dziennie.
Majątek posiadany przez najbogatszego człowieka świata – właściciela Amazona Jeffa Bezosa – wzrósł do 112 miliardów dolarów. To ponad sto razy więcej niż wynosi budżet na ochronę zdrowia w Etiopii, kraju zamieszkiwanym przez 105 milionów ludzi.

https://twitter.com/AnandWrites/status/1087187676510502912

Raport Oxfam zwraca uwagę na spadek opodatkowania dochodów najbogatszych. W krajach bogatych średnia wysokość podatku dochodowego najbogatszych spadła z 62% w 1970 r. do 38% w 2013 r. Dla innych krajów odsetek ten wynosi średnio 28%. W przypadku niektórych – np. Brazylii czy Wielkiej Brytanii, 10% najbiedniejszych obywateli płaci w formie podatków proporcjonalnie znacznie większą część swoich dochodów (32% w Brazylii i 49% w Wielkiej Brytanii) niż najbogatsze 10% (21% w Brazylii i 34% w Wielkiej Brytanii).

Oxfam wskazuje też na nierówności majątkowe obu płci, odnotowując że większość najbogatszych ludzi na świecie to mężczyźni. Ogólnie na świecie kobiety zarabiają o 23% mniej niż mężczyźni, a mężczyźni posiadają 50% więcej bogactwa niż kobiety.

„Nierówność nie jest nieunikniona. Nie ma żadnego prawa ekonomicznego, które mówi, że najbogatsi powinni się bogacić, a ludzie ubodzy umierać z powodu braku medycyny. Nie ma sensu posiadanie tak wielu bogactw w rękach tak niewielu, kiedy te zasoby mogłyby zostać wykorzystane do pomocy całej ludzkości. Nierówność jest wyborem politycznym i politycznym.” – stwierdza raport Oxfam.

Organizacja postuluje zmniejszenie przepaści ekonomicznej między bogatymi i biednymi oraz między kobietami i mężczyznami poprzez zapewnienie powszechnego dostępu do usług publicznych, zwłaszcza opieki zdrowotnej i edukacji, opłacanych z uczciwego opodatkowania. Jednak jest to praktycznie niemożliwe bez zmiany systemu gospodarczego w skali globalnej.

red.

Źródło: Big Think: 26 ultra-rich people own as much as the world’s 3.8 billion poorest

Reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: