15 grudnia mija 70. lat od zjednoczenia 1948 r., w auli Politechniki Warszawskiej na skutek połączenia PPR i PPS jednogłośnie powołano do życia Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą, aby wspólnymi siłami, razem, odbudowywać kraj ze zniszczeń wojennych i tworzyć kraj sprawiedliwości społecznej.
Polska Zjednoczona Partia Robotnicza powstała na zjeździe zjednoczeniowym Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej w dniach 15–21 grudnia 1948. W tych dniach odbył się tzw. Kongres Zjednoczeniowy PPR i PPS, w Auli w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Proces połączenia obu partii zakończył się w kwietniu 1949. PZPR uważała się za spadkobierczynię tradycji Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy i Komunistycznej Partii Polski.
Jeden z naszych towarzyszy, Henryk Mikietyn, przygotował nagranie, które publikujemy.
Tragedią PZPR było to, że łączyła w sobie wszystko: dwie partie o zupełnie różnych inklinacjach. Przypomnijmy, Lenin stworzył partię Bolszewików – z rozłamu Socjaldemokratycznej partii. Dlatego miał partię „czystą ideowo”. Z PZPR – było inaczej, była synteza wszystkiego… i wiadomo jak się to wszystko skończyło.
Altar
Jest w tym dużo racji, nie mniej zwrócić musimy uwagę na kontekst sytuacyjny w kraju i na świecie po II wojnie światowej. Ludzie chcieli pokoju, a mieli dość awantur. Polskę trzeba było odbudować. Razem. Zjednoczeni. Jeszcze dziś na murach Warszawy czytamy: Cały naród buduje/odbudowuje. :)
Polska Zjednoczona Partia Robotnicza była motorem napędowym historycznych przemian społeczno – gospodarczych Polski po II – wojnie światowej. Jej pozytywnych dokonań nie zagłuszą żadne kłamstwa i fałszowanie historii przez obecny rząd liberałów. Dzięki PZPR dokonał się wielki rozwój i przypieczętowano ostatecznie sojusz robotniczo – chłopski. Życzę rządzacym wszystkich krajów takiej idei i zrywu, zapału do zmieniania świata jak mieli pierwsi aktywiści PZPR.