Komunistyczna Partia Polski wyraża poparcie dla protestów polskich rolników, sprzeciwiających się nierównemu traktowaniu, a także narzucanym w interesie wielkiego kapitału zasadom "Nowego Zielonego Ładu"

Konferencja p.t. "Inkwizycja XXI wieku - IPN?" w Bydgoszczy

Opublikowano:

Kategoria: Bez kategorii


W ramach obchodów 74. rocznicy uchwalenia Manifestu PKWN bydgoskie Społeczne Forum Wymiany Myśli organizuje 22 lipca 2018 r. konferencję popularno-naukową p.t. „Inkwizycja XXI wieku – IPN?”. 

Będzie prowadzona transmisja na żywo na wszystkich fanpage’ach i we wszystkich grupach Społecznego Forum Wymiany Myśli na Facebooku. 

Dzień 22 lipca dla całej polskiej lewicy – obojętnie jakiej proweniencji – winien być jeśli nie dniem celebry, świętowania bądź hucznych obchodów to przynajmniej stanowić powód do refleksji oraz zadumy. Ogłoszenie (i wdrożenie z czasem do praktycznej realizacji) przed 74 laty Manifestu PKWN-u – cokolwiek na jego temat piszą i mówią dziś tzw. demo-liberalne i prawicowo-nacjonalistyczne media – było de facto ostatecznym końcem post-feudalnej, pańsko-szlacheckiej, przed-modernistycznej Polski i takich też stosunków społecznych.

Reforma rolna i nacjonalizacja przemysłu, zapowiedź odbudowy kraju po pożodze II wojny światowej były kamieniami milowymi mającymi wydobyć nasz kraj z zapyzienia, post-sarmackości i głębokiej peryferyjności w jakiej tkwił od wieków na obrzeżach Europy (nie tylko z racji braku przez ponad 120 lat niepodległości i suwerenności). Udało się to w różnym stopniu, ale wymiar tego przedsięwzięcia z dzisiejszej perspektywy trzeba ocenić jako gigantyczny i w sumie pozytywny.

Organizacja w tym właśnie dniu przez bydgoski PPS, przy współpracy z Portalem STRAJK.EU oraz oddziałami Społecznego Forum Wymiany Myśli z Wrocławia, Warszawy i Bydgoszczy – jak również z licznymi organizacjami politycznymi o lewicowo-radykalnej proweniencji, konferencji popularno-naukowej pt. „IPN – inkwizycja XXI wieku ?” ma więc wymiar więcej niż symboliczny.

Instytut Pamięci Narodowej stał się nie tyle placówką badawczo-naukową mającą nieść refleksję nad złożonością naszych dziejów najnowszych, co instytucją prześladującą i stygmatyzującą (o czym wielu ludzi przestrzegało w chwili kiedy posłowie i senatorzy PO i PiS uchwalali prawo o jego założeniu, tworząc jego strukturę, dając prerogatywy dla określonych zadań i zainteresowań) wszystko to co nie mieści się w ciasnym, nacjonalistyczno-ksenofobicznym, klerykalnym, rusofobicznym, anty-lewicowym i anty-modernistycznym rozumieniu polskich dziejów.

Prześladując i stygmatyzując inaczej myślących i tak też interpretujących polskie dzieje, polskie doświadczenia, polską rację stanu tworzy tym samym kolejne „białe plamy” i „trupy w szafach” historii.

Wszystkich zainteresowanych organizatorzy i uczestnicy debaty serdecznie zapraszają do udziału w tej imprezie połączonej ze złożeniem kwiatów z okazji święta 22 lipca, pod pomnikiem na pl. Wolności w Bydgoszczy.

Współorganizatorami są: portal informacyjny Strajk.eu, Społeczne Forum Wymiany Myśli – Warszawa, Społeczne Forum Wymiany Myśli – Wrocław, Kampania Historia Czerwona i Czarno-Czerwona, Inicjatywa Czerwonej Róży.

Przed konferencją planowana jest również manifestacja na Placu Wolności w Bydgoszczy.

Z depeszy informacyjnej organizatorów na facebooku