Między Wschodem a Zachodem – wystawa o dekadzie Gierka

Okres Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL) coraz bardziej nas fascynuje i coraz chętniej do niego sięgamy. Doceniamy modę i sztukę tamtego czasu, zaczynamy chronić architekturę doby PRL-u. Jaki naprawdę był okres Polski Ludowej? Czy wspominanie go z sentymentem jest uprawnione? Czy żyło nam się wtedy lepiej? Czy był to czas wolności, swobody i pełnych półek, czy raczej represji, prześladowań i braku towarów podstawowych?

Więcej informacji na stronie Muzeum w Sosnowcu KLIKNIJ TUTAJ

 

Lata 70. XX wieku w pamięci Polaków zapisały się jako okres dobrobytu, a ówczesny I sekretarz KC PZPR – Edward Gierek uważany jest za jego twórcę.

Edward Gierek należał do postaci, które wywarły istotny wpływ na historię Polski w drugiej połowie XX w., dyskusyjną pozostaje tylko ocena jego działalności uzależniona od tego kto i w jakim celu jej dokonuje. Epoka Gierka to jednak nie tylko czas prosperity, ale także momenty trudne w polskiej historii, a jej główny bohater przez część społeczeństwa postrzegany jest jako dobry gospodarz, a przez drugą część jako działacz komunistyczny, na którym spoczywa ciężar pacyfikacji protestów z czerwca 1976 roku oraz odpowiedzialność za zadłużenie kraju. Trzeba jednocześnie przyznać, że Gierek jako jedyny przywódca PRL doczekał się różnych form uhonorowania w III RP (ulice jego imienia, ronda itp.), a o jego osobie pozytywnie wypowiadali się m.in. politycy jak najdalsi od wspierania komunizmu. Ośrodek Badania Opinii Publicznej jesienią 1999 r. na zlecenie Polityki przeprowadził sondaż, w którym pytał o rolę Gierka w historii Polski: 54% respondentów odpowiedziało, że była ona pozytywna, a 19%, że negatywna. Blisko połowa pytanych odpowiedziała, że lepiej im żyło się w latach 70. ubiegłego wieku, przeciwnego zdania było 26%. Podobnie wypadła sonda przeprowadzona dwa lata przed śmiercią byłego I sekretarza zlecona przez Centrum Badania Opinii Społecznej.[1]

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców miasta, którzy w ubiegłorocznych konsultacjach społecznych, dotyczących ich stosunku do osoby Edwarda Gierka, wypowiedzieli się zdecydowanie pozytywnie na jego temat (ponad 97% osób biorących udział w referendum odpowiedziało, że Gierkowi należy się upamiętnienie w przestrzeni miejskiej Sosnowca).

Wystawa Edward Gierek. Między Wschodem a Zachodem prezentowana w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu to opowieść o życiu i działalności jednego z przywódców doby Polski Ludowej, wpleciona w najważniejsze momenty w dziejach kraju. Twórcy wystawy poprzez jej narrację wzbogaconą o materiał ikonograficzny, filmowy, zbiory rodzinne oraz muzealia z epoki pragną pokazać zarówno jasne jak i ciemne strony PRL-u.

W poszczególnych salach ekspozycyjnych zostaną zaprezentowane, zgodnie z chronologią (w nawiasach podane są tytuły sal):

 • Najwcześniejsze lata Gierka na tle biedy sosnowieckiej okresu międzywojennego, wzbogacone

  o pamiątki rodzinne tamtego okresu (Rozgoryczenie);

 • Polska stalinowska (Uwiedzenie) – okres represji, prześladowań, ale także czas odradzającego się po wojnie, powstającego z popiołów, kraju z pierwszymi dużymi budowami socjalizmu (Nowa Huta);

 • Czas „śląskiej Katangi”(W drodze na szczyt) – wspólnych rządów Edwarda Gierka i Jerzego Ziętka w Katowicach – okres rozbudowy, przebudowy centrów zarówno Katowic i Sosnowca, rozwoju regionu, zamknięty klamrami wydarzeń 1956 i 1970 oraz roku 1968;

 • Dekada Gierka (Szczyt) – otwarcie Polski na świat, rozbudowa kraju przeprowadzana w dużej mierze dzięki kredytom zagranicznym, czas względnego poluzowania w polityce wewnętrznej. Dodatkowym wątkiem będzie budowa Huty Katowice, jednego z największych zakładów produkcyjnych w Polsce. Nie można jednak pominąć kwestii związanych z pojawieniem się w tym okresie kartek na cukier, co było spowodowane narastającym kryzysem gospodarczym, protestów roku 1976, wreszcie wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża i jego pierwszej wizyty w Polsce. Dekadę kończy karnawał Solidarności. Narrację tej części wystawy uzupełnia rekonstrukcja Sali obrad partyjnych i najsłynniejsze przemówienia Gierka;

 • Jako ostatni jest przedstawiany okres po odsunięciu od władzy (Upokorzenie) – czas stanu wojennego i internowania, wreszcie wyborów 1989, życia na emeryturze i pamięci o I sekretarzu po jego śmierci, który uzupełnia film podsumowujący Dekadę Gierka.

Uzupełnieniem wystawy są: rekonstrukcja typowego mieszkania lat 70. XX wieku oraz oś czasu, ukazująca najważniejsze wydarzenia z życia Gierka na tle epoki, wzbogacona o wizualizację tzw. gierkówki.

Eksponaty i materiał ikonograficzny na wystawie pochodzą ze zbiorów:

 • Adama Gierka (zbiory rodzinne)

 • Macieja Gadaczka

 • Marka Janickiego

 • Dariusza Kindlera

 • Józefa Makala

 • Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu

 • Muzeum PRL-u. Fundacja Minionej Epoki w Rudzie Śląskiej

 • Muzeum PRL-u w Nowej Hucie

 • Muzeum Miejskiego „Sztygarka”

 • Muzeum Historii Katowic

 • Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

 • Instytutu Pamięci Narodowej

Wystawa prezentowana będzie w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu od 8 marca (wernisaż o godz. 18.00) do 29 kwietnia bieżącego roku.

Ewa Wojtoń

(nota prasowa)

[1] Eisler J., Siedmiu wspaniałych: poczet pierwszych sekretarzy KC PZPR, Czerwone i Czarne, Warszawa, 2014, s.225

Harmonogram wydarzeń:

08.03, godz. 18:00 – wernisaż, wstęp bezpłatny

09.03, godz. 18:00 – wernisaż, wstęp bezpłatny

15.03, godz. 18:00 – Wokół ludzi władzy PRL (Piotr Lipiński)

22.03, godz. 18:00 – Życie codzienne w latach 70. XX wieku (Joanna Kunysz)

20.04, godz. 18:00 – Wokół rodziny (prof. Adam Gierek)

26.04, godz. 18:00 – Życie artystyczne w latach 70. XX wieku (Ewa Chmielewska)

29.04, godz. 18:00 – wernisaż, wstęp bezpłatny

Miejsce wydarzeń:

Pałac Schoena – Muzeum w Sosnowcu, ul. Chemiczna 12, Sosnowiec

Reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: