Pamiętajmy o 73 rocznicy wyzwolenia przez Armię Czerwoną około 7 tysięcy więźniów nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz–Birkenau. W walkach o wyzwolenie rejonu Oświęcimia zginęło zginęło 231 żołnierzy Armii Czerwonej, w tym 66 w strefie obozowej.
Warto przypomnieć, że tego samego dnia 27 stycznia 1945 roku żołnierze radzieccy wyzwolili także kilka miast Zagłębia i Górnego Śląska – Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec, Katowice, Bytom, Brzeszcze. Walki toczące się w ramach radzieckiej ofensywy styczniowej toczyły się także na innych odległych terenach. Ten sam dzień przyniósł także wyzwolenie m.in. Trzcianki. O tym niewielkim mieście położonym w Wielkopolsce stało się głośno w ubiegłym roku, po zburzeniu na wniosek lokalnych władz mauzoleum upamiętniającego poległych i pochowanych tam 56 żołnierzy radzieckich.
27 stycznia to dobry moment aby przypomnieć wszystkim, którzy usiłują zrównywać komunizm z nazizmem, że to żołnierze Armii Czerwonej oraz Wojska Polskiego, których zniesławia obecna władza, uratowali przed eksterminacją setki tysięcy ludzi. Dlatego tak ważne jest zachowywanie pamięci o ich poświęceniu.