Pierwszy Maja od 135 lat jest dniem walki o słuszne prawa ludzi pracy oraz wolność i sprawiedliwość społeczną, prawo do pracy i godnego życia

27.01.2018: w rocznicę wyzwolenia przez Armię Czerwoną Auschwitz-Birkenau

Opublikowano:

Kategoria: Bez kategorii


Pamiętajmy o 73 rocznicy wyzwolenia przez Armię Czerwoną około 7 tysięcy więźniów nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz–Birkenau. W walkach o wyzwolenie rejonu Oświęcimia zginęło zginęło 231 żołnierzy Armii Czerwonej, w tym 66 w strefie obozowej.

Warto przypomnieć, że tego samego dnia 27 stycznia 1945 roku żołnierze radzieccy wyzwolili także kilka miast Zagłębia i Górnego Śląska – Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec, Katowice, Bytom, Brzeszcze. Walki toczące się w ramach radzieckiej ofensywy styczniowej toczyły się także na innych odległych terenach. Ten sam dzień przyniósł także wyzwolenie m.in. Trzcianki. O tym niewielkim mieście położonym w Wielkopolsce stało się głośno w ubiegłym roku, po zburzeniu na wniosek lokalnych władz mauzoleum upamiętniającego poległych i pochowanych tam 56 żołnierzy radzieckich.

27 stycznia to dobry moment aby przypomnieć wszystkim, którzy usiłują zrównywać komunizm z nazizmem, że to żołnierze Armii Czerwonej oraz Wojska Polskiego, których zniesławia obecna władza, uratowali przed eksterminacją setki tysięcy ludzi. Dlatego tak ważne jest zachowywanie pamięci o ich poświęceniu.