22.02.2018: W Jabłonkach zniszczono pomnik generała Świerczewskiego

W Jabłonkach rozpoczął się demontaż pomnika generała Karola Świerczewskiego. Rozbiórki dokonało Nadleśnictwo Baligród, na którego terenie się znajdował, a jest ona wynikiem nowelizacji ustawy „dekomunizacyjnej”, rozszerzającej jej zakres o pomniki i miejsca pamięci. Teraz elementy pomnika mają trafić do muzeum.

Monument od 1962 roku stał w miejscu, w którym generał Świerczewski zginął 28 marca 1947 roku w zasadzce zastawionej przez banderowców. Pomnik stanowił lokalną atrakcję. Był między innymi punktem rajdów harcerskich. Władze lokalne, ani mieszkańcy nie chcieli jego likwidacji. Zbyt dobrze pamiętają banderowski terror, jaki panował na tych terenach zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej i cenią ofiarę walczących z faszystami. Ten pomnik opisał Ernest Hemingway w powieści „Komu bije dzwon”, w której generał Golc walczący z faszyzmem to właśnie generał Świerczewski.

Ustawa dekomunizacyjna narzuciła likwidację monumentu, nie pierwszy raz uderzając w pamięć o tych, którzy polegli w walkach z UPA.

red.

Reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: