10.12.2017: Protest TKP w Ankarze w obronie KPP

28 listopada Komunistyczna Partia Turcji (TKP) zorganizowała zgromadzenie przed polską ambasadą w Ankarze, by zaprotestować przeciwko antykomunistycznym atakom prowadzonym przez polski rząd.

TKP protestowała przeciwko polityce polskiego rządu sądowego ścigania członków Komunistycznej Partii Polski pod zarzutem „propagowania ideologii komunistycznej”.

Gdy partie komunistyczne na całym świecie organizowały podobne protesty przeciwko rządowi polskiemu, turecka policja próbowała zapobiec protestom przed ambasadą polską w Ankarze.

Protestujący członkowie TKP odczytali oświadczenie stwierdzające, że „Wielka Socjalistyczna Rewolucja Październikowa, której setną rocznicę niedawno upamiętniliśmy, jest największym historycznym krokiem w kierunku położenia kresu wyzyskowi człowieka. Rewolucja Październikowa, ustanowienie socjalizmu oraz równości i oświecenia, będących jej pokłosiem przeszły do historii jako niezwykłe doświadczenie”.

„System imperialistyczny zawsze był wrogo usposobiony do socjalizmu i dołożył wszelkich starań, by zniszczyć Związek Radziecki. Atak niemieckiego faszyzmu na Związek Radziecki w 1941 r. jest najbardziej przerażającym z tych działań zarazem najbardziej barbarzyńską masakrą w historii. Historia udokumentowała również niewysłowione mordy popełniane przez nazistów w Polsce” – zauważyli członkowie TKP w swoim oświadczeniu.

„Od lat dziewięćdziesiątych dezintegracja socjalistycznego frontu przeciwko siłom kontrrewolucyjnym w Związku Radzieckim i Europie utorowała drogę okresowi reakcji, który rozpoczął się wraz z rozpadem socjalizmu. Wzrost faszyzmu i rasizmu jest najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu. Obecnie w różnych krajach Europy trwa proces zakazywania oraz kryminalizacji organizacji komunistów i ich działalności politycznej przez obecne rządy.”

Stwierdzając, że „jesteśmy zmartwieni tym, że Polska jest jednym z wiodących krajów promujących antykomunistyczne praktyki „, oświadczenie TKP podkreśla również, że „obawiamy się, iż w Polsce usuwane są ślady socjalistycznego dziedzictwa, a historia jest świadomie wypaczana; komuniści są zrównywani z faszystami, KPP odmawia się prawa do działalności politycznej i organizowania się, komuniści są ścigani i skazywani za działalność polityczną … Protestujemy przeciw tej sytuacji.”

Reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: