KPP sprzeciwia się fałszowaniu historii i zniesławianiu pamięci Dąbrowszczaków

Kampanię przeciwko upamiętnianiu polskich ochotników walczących w wojnie domowej w Hiszpanii prowadzi, za publiczne pieniądze, między innymi gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, aby uzasadnić odebranie Dąbrowszczakom ulicy w Gdańsku. Manipuluje przy tym faktami, a nawet wprost kłamie, sugerując jakoby żołnierze „działali na szkodę Polski”. Na poparcie swej tezy nie podaje żadnych argumentów.

Brygadom Międzynarodowym należy się szacunek jako pierwszym, którzy w roku 1936 stanęli do walki z faszyzmem. Zorganizowani w 6 brygadach bojownicy 54 narodowości wspierali postępowe siły walczące w klerykalnej i zacofanej w stosunku do reszty Europy Hiszpanii. Przeciwstawiając się reakcji wspieranej przez faszystowskie Włochy i Niemcy. Już wówczas Dąbrowszczacy powiedzieli, że „jeśli padnie Madryt, padnie też Warszawa”, pomimo iż polskie władze wolały wówczas paktować z Hitlerem i jego sojusznikami.

Brygady Międzynarodowe walczyły nie tylko z faszyzmem, ale również o wyzwolenie społeczne. Komunistyczne poglądy wielu ich żołnierzy nie są powodem do hańby, lecz dumy. Historia wykazała, że broniąc Hiszpanii przed faszyzmem to oni mieli rację.

Reklama

Jedna myśl na temat “KPP sprzeciwia się fałszowaniu historii i zniesławianiu pamięci Dąbrowszczaków

  1. I´m from Spain and I´m glad to know that there are people in Poland that respect the memory of our and your fighters. Thank you all and fight!

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: