KPP sprzeciwia się fałszowaniu historii i zniesławianiu pamięci Dąbrowszczaków

Kampanię przeciwko upamiętnianiu polskich ochotników walczących w wojnie domowej w Hiszpanii prowadzi, za publiczne pieniądze, między innymi gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, aby uzasadnić odebranie Dąbrowszczakom ulicy w Gdańsku. Manipuluje przy tym faktami, a nawet wprost kłamie, sugerując jakoby żołnierze „działali na szkodę Polski”. Na poparcie swej tezy nie podaje żadnych argumentów.

Brygadom Międzynarodowym należy się szacunek jako pierwszym, którzy w roku 1936 stanęli do walki z faszyzmem. Zorganizowani w 6 brygadach bojownicy 54 narodowości wspierali postępowe siły walczące w klerykalnej i zacofanej w stosunku do reszty Europy Hiszpanii. Przeciwstawiając się reakcji wspieranej przez faszystowskie Włochy i Niemcy. Już wówczas Dąbrowszczacy powiedzieli, że „jeśli padnie Madryt, padnie też Warszawa”, pomimo iż polskie władze wolały wówczas paktować z Hitlerem i jego sojusznikami.

Brygady Międzynarodowe walczyły nie tylko z faszyzmem, ale również o wyzwolenie społeczne. Komunistyczne poglądy wielu ich żołnierzy nie są powodem do hańby, lecz dumy. Historia wykazała, że broniąc Hiszpanii przed faszyzmem to oni mieli rację.

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s