Pogląd KPP o proteście w Odlewni Żeliwa

Komunistyczna Partia Polski z sympatią, życzliwością i troską obserwuje i popiera strajkujących  pracowników w Odlewni Żeliwa w Zawierciu, walczących od miesięcy z zarządem Supra Investments SA o podwyżkę swoich płac. Protest robotników jest walką o godne życie, płacę i pracę i powinien stanowić przykład dla innych.

Związki zawodowe domagają się zwiększenia stawek godzinowych dla wszystkich pracowników na stanowiskach robotniczych i zatrudnionych w systemie akordowym o 2 zł i 50 gr. oraz dla wszystkich pracowników na stanowiskach nierobotniczych podwyżek o 400 zł brutto. Firma próbowała storpedować strajk, próbując rozbić jedność pracowniczą poprzez podwyżkę stawki godzinowej o 1 zł i 50 gr. dla części załogi od 1 stycznia. Na szczęście wygrała solidarność. 17 i 18 stycznia w referendum związkowym 88% głosujących postanowiło o rozpoczęciu strajku . Dla zarządu to oczywiście zbyt wygórowane żądania. Obecne płace za ciężką pracę w odlewni to ok. 2300 zł brutto, za które ciężko się utrzymać

6 lutego – za informacją śląsko-dąbrowskiego NSZZ Solidarność. – O 6 rano pracownicy odeszli od swoich stanowisk pracy i udali się do stołówek. Pracuje tylko kilku, aby nie wstrzymywać ciągu produkcyjnego. 7 lutego mają odbyć się pierwsze mediacje strajkujących z zarządem.

W sporach pomiędzy zatrudnionymi a tzw. pracodawcami KPP konsekwentnie popiera strajkujących, uważając że decydując się na tą ostateczną formę protestu mają rację.

Reklama

5 myśli na temat “Pogląd KPP o proteście w Odlewni Żeliwa

 1. Zarząd Odlewni Żeliwa wydał 6 lutego oświadczenie, które zaprezentował prezes zarządu Jarosław Gronowski:

  „Odlewnia Żeliwa S.A. w Zawierciu istnieje nieprzerwanie od 1886 roku, stając się na przestrzeni lat liderem w skali kraju w produkcji łączników z różnego rodzaju żeliw, wyrobów maszynowych czy odlewów precyzyjnych. I choć w przeszłości borykała się z problemami, a w latach 2008-2011 była bliska upadłości, obecnie, po restrukturyzacji zakładu, konkuruje z powodzeniem z innymi przedsiębiorstwami branży odlewniczej (…) To wszystko było możliwe dzięki odpowiedzialnej polityce zarządzania, ograniczeniu kosztów oraz zaangażowaniu pracowników. W spółce trwa obecnie spór zbiorowy o wysokość wynagrodzeń, gdyż nie wszyscy pracownicy rozumieją, że aby odlewnia mogła stabilnie funkcjonować i rozwijać się, konieczne jest przeznaczenie środków finansowych na inwestycje w park maszynowy. Presja budowana przez związki zawodowe nie przekłada się na pracę odlewni i na terminową realizację zobowiązań handlowych. Od dwóch lat systematycznie wzrasta zatrudnienie oraz płace w zakładzie i ten proces będzie trwał, zaś Zarząd równolegle będzie kontynuował prace nad modernizacją parku maszynowego i sprostania oczekiwaniom klientów. Wszystkie działania Zarządu Spółki ukierunkowane są na utrzymanie się odlewni na rynku, jej rozwój oraz zapewnienie stabilnych miejsc pracy załodze”.

  http://zawiercie.naszemiasto.pl/artykul/ruszyl-strajk-odlewnia-wydaje-oswiadczenie,4007068,artgal,t,id,tm.html

 2. Pracownicy poprosili prezydenta miasta Zawiercie o mediację. 10 lutego 2017 r. zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miasta w/s strajku w Odlewni. Zarząd spółki odmówił udziału, ponieważ uważa, że problem strajku jest wewnętrzną sprawą firmy i bardziej niepokoi się o swoich kontrahentów niż pracowników.

  Prezydent Zawiercia Witold Grim:
  „W ubiegłą środę umówiłem się na spotkanie z prezesem Jarosławem Gronowskim oraz związkami zawodowymi. Spotkanie miało odbyć się w odlewni. Byłem przekonany, że wszystkie strony sporu zasiądą przy wspólnym stole. Chciałem jednocześnie wysłuchać obu stron i przyjąć rolę mediatora. Związki zawodowe proponują podwyżkę o 2,50 zł. Prezes chce dać tylko 50 gr. Uważam, że różnica między tymi kwotami jest duża, ale można próbować dojść do porozumienia. Zarząd nie zgodził się jednak na takie wspólne spotkanie. Co zrobiłem? Najpierw wysłuchałem zarządu, następnie związkowców. Później musiałem znowu wrócić do zarządu i przedstawić im kolejne argumenty. Niestety, nie udało mi się wypracować żadnego porozumienia.”

  Przewodniczący zakładowego NSZZ Solidarność Witold Siwek:
  „Zakład zatrudnia dokładnie 555 osób. Razem z prezesem. Całość podwyżek wymagałaby od odlewni zabezpieczenia dodatkowych 3 milionów rocznie. Owszem, nie wszyscy pracownicy przystąpili do strajku. Rozumiem jednak ich powody. Często obawiają się oni utraty pracy, a ich sytuacja materialna nie pozwala im na to. Jedna z pracownic bała się przystąpić do strajku, ponieważ dopiero niedawno dostała umowę o pracę na okres próbny. Warto jednak dodać, że strajkuje większość załogi.”

  Rada miasta podjęła wspólny apel do zarządu spółki:
  „Zaniepokojeni sytuacją jaka ma miejsce w Odlewni Żeliwa S.A. w Zawierciu, apelujemy do Rady Nadzorczej, Zarządu oraz do Pracowników o podjęcie wszelkich możliwych działań zmierzających do rozwiązania konfliktu mającego miejsce w Waszym zakładzie. Mamy nadzieję, że w duchu zgody i poszanowania wszystkich stron sporu, podjęty dialog przełoży się na konstruktywne rozwiązania trudnej sytuacji i doprowadzi do zakończenia trwającego strajku. Jesteśmy przekonani, że obecna sytuacja nie służy właścicielom ani pracownikom zakładu. W trosce o dobrostan obu stron prosimy o wykazanie dobrej woli i zrozumienia.”

  http://zawiercie.naszemiasto.pl/artykul/strajk-w-odlewni-radni-zwoluja-sesje,4010608,art,t,id,tm.html
  http://zawiercie.naszemiasto.pl/artykul/radni-rozmawiali-o-sytuacji-w-odlewni,4012298,artgal,t,id,tm.html

 3. a kto komu broni założyć własną firmę, przecież są przykłady jak z mikroprzedsiębiorstw tworzą się giganci na skale światową. Jak ktoś chce zarabiać więcej to proszę bardzo, a nie narzekać że się mało zarabia i szef jest taki i owaki.

 4. Porozumienie 1,50+1…

  Strajk w Odlewni Żeliwa zakończony. Po 4-godzinnych obradach 8 lutego 2017 r. podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego osiągnięto kompromis:
  – tylko pracownicy fizyczni otrzymają podwyżkę o 1 zł i 50 gr, do kwietnia 2018 r. zostanie podwyższona stawka godzinowa o kolejną złotówkę, czyli o 2 zł i 50 gr. Podwyżka nie obejmie pracowników, którzy zarabiają już powyżej 2500 zł netto.

  Przypomnijmy: związkowcy domagali się zwiększenia stawek godzinowych pracowników na stanowiskach robotniczych oraz w systemie akordowym o 2 zł i 50 gr brutto, a także podwyżki dla pracowników na stanowiskach nierobotniczych o 400 zł brutto.

  Witold Grim, prezydent Zawiercia: „Spór zbiorowy nie służył pracownikom, zarządowi, ani właścicielom odlewni. Jestem zadowolony, że dzisiejsze posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego zakończyło się powodzeniem. Nie byłoby porozumienia, gdyby nie dobra wola obu stron. Tylko dialog i zrozumienie pomiędzy związkami, a zarządem pozwoliły na doprowadzenie do porozumienia”.

  http://zawiercie.naszemiasto.pl/artykul/strajk-w-odlewni-zakonczony,4017312,art,t,id,tm.html

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: