Sprzeciw wobec agresji na Libię

Komunistyczna Partia Polski sprzeciwia się interwencji zbrojnej w Libii oraz uważa za skandaliczną rezolucję ONZ tworzącą warunki polityczne do tej interwencji.

Wyrażamy zaniepokojenie tym, że Rada Bezpieczeństwa ONZ – organ, który winien stać na straży światowego pokoju, sankcjonuje zbrojny udział społeczności międzynarodowej w zamachu stanu, który ma miejsce w Libii, bez należytego zbadania jaka panuje tam sytuacja, oraz jakie są jej bezpośrednie przyczyny. Uważamy że libijska „rewolucja”, to nic innego jak próba uchwycenia władzy przez członków części rządowego establishmentu i części wojskowych, dla których lud stał się jedynie narzędziem w dążeniu do celu. Oczywiście cała sytuacja nie miałaby miejsca, gdyby nie zaangażowanie czynników zewnętrznych, zainteresowanych przejęciem bogactw naturalnych Libii. Według nas to właśnie siły zewnętrzne wraz z częścią sfer politycznych i wojskowych Libii oraz dzięki serii prowokacji są odpowiedzialne za destabilizację w tym kraju, a nie obwiniany o całe zło tego świata pułkownik Muamar al-Kaddafi. Sytuację tę skrzętnie wykorzystały niektóre państwa Europy Zachodniej, widzące w niej możliwość powrotu do swoich podstaw kolonialnych.

Próba obalenia rządu premiera Al-Baghdadi Ali al-Mahmudi jest próbą zdławienia w Libii jednej z ostatnich w świecie arabskim sił postępu, niepodzielnie wiodących w kraju prym od czasów Zielonej Rewolucji. Zapomina się, że to owa rewolucja doprowadziła Libię do statusu najbogatszego kraju w Afryce i zapewniła jej obywatelom najwyższy w regionie poziom życia. Wszystko, co  Libijczycy osiągnęli w ciągu ostatnich czterdziestu lat, państwa kapitalistyczne gotowe są zniszczyć dla realizacji własnych interesów ekonomicznych i politycznych.

Nie zgadzamy się na dalszą destabilizację sytuacji w Libii i na obalenie legalnego  rządu. Wielkim niepokojem napawa nas fakt zaangażowania w próbę przewrotu czynników religijnych oraz powiązanych z nimi organizacji ekstremistycznych.

Apelujemy do rządów świata:

Ujawnijcie swoje interesy gospodarcze i przestańcie zasłaniać się rzekomą troską o Naród Libijski, o wszystkich tych, którzy wciągnięci przez was w wir bratobójczej walki giną codziennie po obu stronach konfliktu. Konfliktu – który niewywołany przez rząd libijski z każdym dniem rozwija się coraz bardziej, nakręcając spiralę przemocy. Jednocześnie zwracamy uwagę, że podobnych kroków jak wobec Libijskiej Dżammahiriji nie podejmuje się wobec Jemenu i Bahrajnu, w których to krajach krwawo tłumione są antyrządowe demonstracje – w tym drugim państwie nawet przy pomocy obcych wojsk.

Kategorycznie sprzeciwiamy się wykorzystywaniu ludu jako instrumentu, pozwalającego osiągać własne cele polityczne i ekonomiczne wąskich grup kapitalistów.

Krajowy Komitet Wykonawczy KPP
19 marca 2011 r.

Reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: