Jak PiS zrobił zajazd Twojemu Ruchowi

Z relacji przedstawiciela „Twojego Ruchu” (TR) wynika, że w dn. 7.12.bm, kiedy miał powstać Zespół ds. oceny działalności Zespołu d/s. zbadania okoliczności katastrofy smoleńskiej Antoniego Macierewicza, do pokoju wtargnęło 50 posłów PiS-u, które swoją większością zagarnęło prezydium zespołu, który powstawał z inicjatywy TR. Wtedy posłowie TR zrejterowali i opuścili pokój, w którym chcieli założyć zespół poselski, alternatywny do tego – pod kierownictwem A. Macierewicza.

Zespół miał zająć się oceną pracy A. Macierewicza w zespole PiS-u, oceną likwidacji WSI, której był likwidatorem. Posłowie TR od Palikota chcieli rozliczyć posła i wiceprezesa PiS Macierewicza. Mówili o stratach, jakie przyniosła polskim służbom specjalnym likwidacja WSI oraz publikacja raportu o tej służbie z nazwiskami jej oficerów, a także współpracowników.

Publikując raport z likwidacji WSI Macierewicz działał na rzecz obcego państwa. Jako jedyna partia mówimy o tym głośno. Ale dziś zobaczyliśmy, jak paniczny strach budzi w PiS-sie próba rozliczenia bandyckich posunięć Antoniego Macierewicza – mówił zdenerwowany poseł Dębski.

Bo PiS jednym ruchem zneutralizował zespół, który w dniu 7 grudnia po południu usiłował w Sejmie powołać zespól do rozliczenia A. Macierewicza. Na czele zespołu stanął Bartosz Kownacki, który był również członkiem komisji weryfikacyjnej WSI Macierewicza oraz zakładał biuro prawne Służby Kontrwywiadu Wojskowego, którego szefem był A. Macierewicz. Wygrał w swej istocie staro-szlachecki zwyczaj zajazdu w wykonaniu posłów PiS.

Obydwaj (Kownacki i Macierewicz) są w bliskich stosunkach osobistych. Przed laty, kiedy Kownacki kupił mieszkanie na Ursynowie, gościem na parapetówce był Macierewicz. Poważnie traktujemy pracę każdego zespołu parlamentarnego. W pracach tego zespołu również chcieliśmy się włączyć, dlatego przyszliśmy na posiedzenie – opowiada z kamienną twarzą Bartosz Kownacki. W prezydium poza nim samym wiceprzewodniczącymi zostało jeszcze pięciu posłów z PiS-u. Zaproponowaliśmy jedno miejsce Twojemu Ruchowi, ale odmówili i uciekli z posiedzenia – mówi Kownacki. Jego zdaniem Twój Ruch „chciał zrobić polityczą hucpę”. Po przejęciu parlamentarnego zespołu politycy PiS-u przez godzinę przesłuchiwali pułkownika Krzysztofa Polkowskiego, którego Twój Ruch zaproponował na doradcę zespołu. Polkowski to były oficer WSI, dziś często procesowy przeciwnik Macierwicza. Sprawdzamy, czy ma kompetencje, aby być doradcą zespołu – tłumaczy Kownacki. I dodaje, iż zespół ma w planach spotkania z byłymi członkami WSI.

Jaki będzie po tym incydencie kolejny plan działania Twojego Ruchu?. Dębski stwierdza:- Nie odpuścimy tej sprawy, ale na razie musimy ochłonąć.

Dziennikarze sejmowi nazywają zespoły kołami wzajemnej adoracji, politycy – nieformalnym lobby. W poprzedniej kadencji (2007-11) w Sejmie było 65 zespołów, dziś jest ich już ponad 130. Najstarszym zespołem jest parlamentarna grupa kobiet, która w tym roku obchodziła swoje 20-lecie. Są zespoły regionalne: dolnośląski,  łódzki, lubelski oraz wiele innych. Samo założenie zespołu jest banalne: wystarczy, by kilku posłów zadeklarowało, iż chcą wspólnie pracować. Zespoły korzystają z pomieszczeń klubowych, a na swoją działalność nie dostają pieniędzy.

Opracował, na podstawie regulaminu zespołu oraz publikacji prasowych, J.Ł. Warszawa 2013-12-08

Reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: