Obchody 71. rocznicy egzekucji Towarzyszy z Huty Bankowej

1306201312 czerwca w Dąbrowie Górniczej, pod pomnikiem dziesięciu powieszonych robotników Huty Bankowej, zebrali się dąbrowiacy, kombatanci, Towarzysze z KPP i KMP, aby uczcić pamięć zabitych przed 71 laty bohaterów. Komuniści przyozdobili pomnik czerwonymi i biało-czerwonymi flagami.

O godz. 16.00 rozpoczęła się skromna rocznicowa uroczystość. Głos zabrał Sekretarz KPP Tow. Marian Indelak, który jest ostatnim żyjącym jeszcze świadkiem tamtych tragicznych wydarzeń. Wspominał powieszonych jako dobrych, uczciwych ludzi a co najważniejsze Towarzyszy Pracy, którzy na każdym kroku próbowali pokrzyżować plany hitlerowców związane z budową bomb w tamtejszym zakładzie. W maju 1942 r. aresztowano: Marcelego Baltyna, Wacława Bochenka, Edwarda Gruchałę, Bolesława Króla, Bolesława Kucharskiego, Józefa Maro, Eugeniusza Puza, Walentego Siwka, Romana Tepera i Franciszka Wójcika.

Natomiast przez kilka pierwszych dni czerwca zwoływano tamtejszą ludność, aby przyszła obejrzeć wykonanie wyroku śmierci na „polskich bandytach” – jak mawiali Niemcy. Dokładnie 12 czerwca 1942 roku o godz. 16.00 na prowizorycznych szubienicach powieszono tychże działaczy robotniczych na oczach kilkuset osób. Zebrani musieli dusić w sobie łzy, ponieważ niemieckie karabiny były nakierowane w ich stronę. Dlatego wszystko odbyło się w ciszy, którą jednak przerwał okrzyk Eugeniusz Puza: „Niech żyje Pol… !”- po tych słowach skonał.

Towarzysz Marian apelował do zebranych, aby zawsze pamiętali o tych „10-ciu”, którzy zginęli tylko za to że byli Polakami. Następnie delegacje KPP, KMP i PPS złożyły biało-czerwone wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod pomnikiem. Na koniec podziękowano uczestnikom za udział i część osób udała się do siedziby KPP, w której można było m. in. podpisać petycję w sprawie przywrócenia pomnika Gen.Aleksandra Zawadzkiego oraz wymienić się doświadczeniami.

Dąbrowiacy i dąbrowscy Towarzysze swą postawą udowadniają że nigdy nie zapomną o prawdziwych Bohaterach.

Cześć ich pamięci!

Źródło: KMP

Reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: