Małe zwycięstwo prawdy historycznej

Tablica upamiętniająca dwóch towarzyszy KPP w Dąbrowie Górniczej nie zostanie usunięta. Do sprzeciwu jej usunięcia dołączył się sam prezydent miasta Zbigniew Podraza.

Tablica została odsłonięta na obelisku przy ul. Chopina 3 w 1960 roku, aby upamiętnić bohaterstwo i męczeństwo towarzyszy Mieczysława Hejczyka i Franciszka Pilarczyka w ich walce z faszyzmem polskim.

Tablicę chce usunąć Instytut Pamięci Narodowej, który ma wsparcie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w jego staraniach o „eliminację z przestrzeni publicznej nazw ulic i tablic z okresu PRL sprzecznych z prawdą historyczną„. Prezes IPN Łukasz Kamiński twierdzi, że nie jest prawdą walka z faszyzmem polskim, bo wg niego faszyzmu polskiego w ogóle nie było.

Tymczasem Mieczysław Hejczyk i Franciszek Pilarczyk byli jednymi z wielu ofiar wśród młodzieży komunistycznej Zagłębia Dąbrowskiego, którzy zginęli broniąc się w mieszkaniu przy ul. Miejskiej do ostatniego naboju.

Prezydent miasta chce umieścić przy obelisku tablicę informacyjną o charakterze edukacyjnym w oparciu o fakty historyczne, m.in. na temat Komunistycznej Partii Polski i upamiętnionych towarzyszy. Gazeta „Nasz Dziennik” naturalnie w swojej nowomowie rozpacza, przeklina i wyzywa.

Źródło: Nasz Dziennik

Reklama

Jedna myśl na temat “Małe zwycięstwo prawdy historycznej

  1. //Osoby wymienione na tablicy były ścigane za zamach terrorystyczny jako podejrzani o udział w morderstwie robotnika Huty Bankowa.
    „Podczas próby ujęcia zostali otoczeni, obaj byli uzbrojeni i podjęli walkę przeciw funkcjonariuszom Policji Państwowej (Hejczyk najprawdopodobniej zginął w czasie wymiany strzałów, a Pilarczyk na widok policjantów popełnił samobójstwo)” //

    Prawda to czy fałsz?

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: