Józef Balcerzak

Józef Balcerzak  (1903–1942) – działacz KPP w okresie międzywojennym, współorganizator konspiracji komunistycznej w latach 1939–1941.

Józef Balcerzak ps. „Noblesiak” był z zawodu elektromonterem, zatrudnionym w dawnej fabryce tytoniu „Noblesse” (stąd pseudonim). W 1929 roku wstąpił do Komunistycznej Partii Polski (KPP). Po aresztowaniu w 1933 roku i wydaleniu z pracy podjął nową pracę na warszawskim Żoliborzu. Był aktywistą KPP w tej dzielnicy. Rozpoczął działalność w Centralnym Związku Robotników Budowlanych w Polsce. Organizował nowe komórki partyjne.

Po wybuchu II wojny światowej Balcerzak tworzył na Żoliborzu grupy konspiracyjne. Jego grupa weszła wiosną 1941 roku w skład Stowarzyszenia Przyjaciół ZSRR, zajmującego się drukiem i kolportażem ulotek proradzieckich. Balcerzak został członkiem kierownictwa tej organizacji. Uczestniczył w rozmowach organizacyjnych z inną konspiracyjną grupą pn. „Młot i Sierp”.

Po ataku Niemiec na ZSRR Balcerzak w imieniu Stowarzyszenia wziął udział w rozmowach w sprawie powołania nowej organizacji pod nazwą Związek Walki Wyzwoleńczej. Należał do kierownictwa ZWW.

Jednak już w październiku 1941 r. został aresztowany przez Niemców. Po śledztwie na Pawiaku został w maju 1942 r. rozstrzelany przez Niemców w lasach sękocińskich koło Magdalenki pod Warszawą.

Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: