Wyklęci przez IPN

Lista patronów wyklętych nazw ulic jest na bieżąco aktualizowana, redagowana i uzupełniana. Prosimy wszystkich zainteresowanych o pomoc przy redakcji i uzupełnianiu informacji. Dane nazw ulic, przeznaczonych do likwidacji na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej, pochodzą z publikacji IPN. Wiele informacji pochodzi z różnych stron internetowych, a także z pl/wikipedia.org.


  1. Armia Czerwona
  2. Armia Ludowa
  3. Józef Balcerzak
  4. Stanisław Baran
  5. Sylwester Bartosik
  6. Franciszek Bartoszek
  7. Zygmunt Berling
  8. Tekla Borowiak
  9. Bohaterowie Stalingradu lub Obrońcy Stalingradu
  10. Stanisław Broda
  11. Julian Brun
  12. Marian Buczek
  13. Marcin Chwiałkowski
  14. Józef Ciszewski
  15. Wincenty Danek
  16. Tomasz Dąbal
  17. Dąbrowszczacy
  18. Helena Wolf pseud. „Anka” lub „Dr Anka”
  19. Józef Tkaczow
  20. Teodor Franciszek Duracz
  21. Paweł Dylong
  22. Kościuszkowcy
  23. Stanisław Działek/ Zieliński
  24. Emil Dziedzic
  25. Ryszard Dziopak
  26. Feliks Dziubiński
  27. Mieczysław Ferst (Ferszt)
  28. Franciszek Fiedler
  29. Mieczysław Figuła
  30. Paweł Finder
  31. Małgorzata Fornalska
  32. Bolesław Gidziński
  33. Edward Gierek
  34. Szczepan Gniedziński
  35. Władysław Gomułka
  36. Marian Gotowiec
  37. Kazimierz Grodecki
  38. Piotr Gruszczyński
  39. Józef Guliński
  40. Gwardia Ludowa
  41. Szymon Harnam
  42. Jan Hempel
  43. Władysław Hibner
  44. Franciszek Jakóbczyk
  45. Jan Janus
  46. Brunon Jasieński
  47. Salomon Jaszuński
  48. Stefan Jodłowski
  49. Stanisław Kaczmarek
  50. Giennadij Diaczenko
  51. Bolesław Kieniewicz
  52. Władysław Kniewski
  53. Paweł Komander
  54. Bronisław Koszutski
  55. Aleksander Kowalski
  56. Władysław Kowalski
  57. Helena Kozłowska
  58. Krajowa Rada Narodowa (KRN)
  59. Jan Krasicki
  60. Leon Kruczkowski
  61. Stanisław Kulczyński
  62. Ignacy Kwarta
  63. Alfred Lampe
  64. Oskar Lange
  65. Julian Leszczyński
  66. Ludowe Wojsko Polskie (LWP)
  67. Karol Marks
  68. Stanisław Łangowicz
  69. Juliusz Malewski
  70. Franciszek Zubrzycki, pseud. „Mały Franek”
  71. Julian Marchlewski
  72. Józef Marcik
  73. Jan Nalazek
  74. Wincenty Matuszewski
  75. Zygmunt Modzelewski
  76. Zygmunt Młynarski
  77. Marceli Nowotko
  78. Zula Pacanowska
  79. Stanisław Pestkowski
  80. Franciszek Pieczka
  81. Plan 6-letni
  82. Polska Partia Robotnicza (PPR)
  83. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN)
  84. Stanisław Popławski
  85. Przodownicy Pracy
  86. Wincenty Pstrowski
  87. Adam Rapacki
  88. Roman Ratajczak
  89. Józef Rauer
  90. Rodzina Nalazków
  91. Stanisław Rolbiecki
  92. Michał Rola-Żymierski
  93. Lucjan Rudnicki
  94. Bolesław Rumiński
  95. Henryk Rutkowski
  96. Władysław Rutkowski
  97. Wincenty Rzymowski
  98. Hanka (Hanna) Sawicka
  99. Grzegorz Leopold Seidler
  100. Jan Sławiński
  101. Stanisław Sołdek
  102. Stanisław Sande
  103. Lucjan Szenwald
  104. Wilhelm Szewczyk
  105. Jan Szumiec
  106. Jan Szwaja
  107. Florian Ślusarski
  108. Henryk Świątkowski
  109. Karol Świerczewski
  110. Florian Świerczyna
  111. Michalina Tatarkówna-Majkowska
  112. Józef Tkaczow
  113. Stanisław Trusiewicz
  114. Jan Tyszka
  115. Stanisław Walendowski
  116. Walka Młodych
  117. Adolf Warski
  118. Józef Wasowski
  119. Józef Wassowski
  120. Mieczysław Wągrowski
  121. Maria Wedmanowa
  122. Bronisław Wesołowski
  123. Józef Wieczorek
  124. Józef Wieczorkiewicz
  125. Aleksander Zawadzki
  126. Jerzy Ziętek
  127. Związek Walki Młodych (ZWM)
  128. Kiejstut Żemajtis
  129. Michał Żymierski
  130. 1 Armia Wojska Polskiego (1. AWP)
  131. 2 Armia Wojska Polskiego (2. AWP)
  132. 1 Batalion Platerówek
  133. 1 Dywizja Piechoty im. T. Kościuszki
  134. 1 Korpus Pancerny
  135. 9 maja (1945 r.)
  136. 22 lipca (1944 r.)
  137. 10-lecia/15-lecia/20-lecia/25-lecia/30-lecia/35-lecia/40-lecia Polski Ludowej lub X-lecia/XV-lecia/XX-lecia/XXV-lecia/XXX-lecia/XXXV-lecia PRL