Wyklęci przez IPN

Lista patronów wyklętych nazw ulic jest na bieżąco aktualizowana, redagowana i uzupełniana. Prosimy wszystkich zainteresowanych o pomoc przy redakcji i uzupełnianiu informacji. Dane nazw ulic, przeznaczonych do likwidacji na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej, pochodzą z publikacji IPN. Wiele informacji pochodzi z różnych stron internetowych, a także z pl/wikipedia.org.


  1. Armia Czerwona

  2. Armia Ludowa

  3. Józef Balcerzak

  4. Stanisław Baran

  5. Sylwester Bartosik

  6. Franciszek Bartoszek

  7. Zygmunt Berling

  8. Tekla Borowiak

  9. Bohaterowie Stalingradu lub Obrońcy Stalingradu

  10. Stanisław Broda

  11. Julian Brun

  12. Marian Buczek

  13. Marcin Chwiałkowski

  14. Józef Ciszewski

  15. Wincenty Danek

  16. Tomasz Dąbal

  17. Dąbrowszczacy

  18. Helena Wolf pseud. „Anka” lub „Dr Anka”

  19. Józef Tkaczow

  20. Teodor Franciszek Duracz

  21. Paweł Dylong

  22. Kościuszkowcy

  23. Stanisław Działek/ Zieliński

  24. Emil Dziedzic

  25. Ryszard Dziopak

  26. Feliks Dziubiński

  27. Mieczysław Ferst (Ferszt)

  28. Franciszek Fiedler

  29. Mieczysław Figuła

  30. Paweł Finder

  31. Małgorzata Fornalska

  32. Bolesław Gidziński

  33. Edward Gierek

  34. Szczepan Gniedziński

  35. Władysław Gomułka

  36. Marian Gotowiec

  37. Kazimierz Grodecki

  38. Piotr Gruszczyński

  39. Józef Guliński

  40. Gwardia Ludowa

  41. Szymon Harnam

  42. Jan Hempel

  43. Władysław Hibner

  44. Franciszek Jakóbczyk

  45. Jan Janus

  46. Brunon Jasieński

  47. Salomon Jaszuński

  48. Stefan Jodłowski

  49. Stanisław Kaczmarek

  50. Giennadij Diaczenko

  51. Bolesław Kieniewicz

  52. Władysław Kniewski

  53. Paweł Komander

  54. Bronisław Koszutski

  55. Aleksander Kowalski

  56. Władysław Kowalski

  57. Helena Kozłowska

  58. Krajowa Rada Narodowa (KRN)

  59. Jan Krasicki

  60. Leon Kruczkowski

  61. Stanisław Kulczyński

  62. Ignacy Kwarta

  63. Alfred Lampe

  64. Oskar Lange

  65. Julian Leszczyński

  66. Ludowe Wojsko Polskie (LWP)

  67. Karol Marks

  68. Stanisław Łangowicz

  69. Juliusz Malewski

  70. Franciszek Zubrzycki, pseud. „Mały Franek”

  71. Julian Marchlewski

  72. Józef Marcik

  73. Jan Nalazek

  74. Wincenty Matuszewski

  75. Zygmunt Modzelewski

  76. Zygmunt Młynarski

  77. Marceli Nowotko

  78. Zula Pacanowska

  79. Stanisław Pestkowski

  80. Franciszek Pieczka

  81. Plan 6-letni

  82. Polska Partia Robotnicza (PPR)

  83. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN)

  84. Stanisław Popławski

  85. Przodownicy Pracy

  86. Wincenty Pstrowski

  87. Adam Rapacki

  88. Roman Ratajczak

  89. Józef Rauer

  90. Rodzina Nalazków

  91. Stanisław Rolbiecki

  92. Michał Rola-Żymierski

  93. Lucjan Rudnicki

  94. Bolesław Rumiński

  95. Henryk Rutkowski

  96. Władysław Rutkowski

  97. Wincenty Rzymowski

  98. Hanka (Hanna) Sawicka

  99. Grzegorz Leopold Seidler

  100. Jan Sławiński

  101. Stanisław Sołdek

  102. Stanisław Sande

  103. Lucjan Szenwald

  104. Wilhelm Szewczyk

  105. Jan Szumiec

  106. Jan Szwaja

  107. Florian Ślusarski

  108. Henryk Świątkowski

  109. Karol Świerczewski

  110. Florian Świerczyna

  111. Michalina Tatarkówna-Majkowska

  112. Józef Tkaczow

  113. Stanisław Trusiewicz

  114. Jan Tyszka

  115. Stanisław Walendowski

  116. Walka Młodych

  117. Adolf Warski

  118. Józef Wasowski

  119. Józef Wassowski

  120. Mieczysław Wągrowski

  121. Maria Wedmanowa

  122. Bronisław Wesołowski

  123. Józef Wieczorek

  124. Józef Wieczorkiewicz

  125. Aleksander Zawadzki

  126. Jerzy Ziętek

  127. Związek Walki Młodych (ZWM)

  128. Kiejstut Żemajtis

  129. Michał Żymierski

  130. 1 Armia Wojska Polskiego (1. AWP)

  131. 2 Armia Wojska Polskiego (2. AWP)

  132. 1 Batalion Platerówek

  133. 1 Dywizja Piechoty im. T. Kościuszki

  134. 1 Korpus Pancerny

  135. 9 maja (1945 r.)

  136. 22 lipca (1944 r.)

  137. 10-lecia/15-lecia/20-lecia/25-lecia/30-lecia/35-lecia/40-lecia Polski Ludowej lub X-lecia/XV-lecia/XX-lecia/XXV-lecia/XXX-lecia/XXXV-lecia PRL