21 lutego 1848 r. – wydanie „Manifestu Partii Komunistycznej” przez Związek Komunistów w Londynie.
22 lutego 1848 r. – Początek rewolucji, znanej jako Wiosna Ludów.
22-24 lutego 1848 r. – Walki uliczne na ulicach Paryża. Ludwik Filip I abdykował, a władzę przejął ludowy Rząd Tymczasowy, który ogłosił Francję republiką. Nowe władze ograniczyły czas pracy i utworzyły specjalną Komisję Luksemburską, która miała czuwać nad poprawą bytu najbiedniejszych obywateli. Zniesiono cenzurę, pozwolono na organizowanie zgromadzeń, wprowadzono powszechne prawo wyborcze i zagwarantowano swobody polityczne.
27 lutego 1848 r. – Zamieszki w Wielkim Księstwie Badenii.
12 marca 1848 r. – Zamieszki na ulicach w Wiedniu w efekcie których cesarz Ferdynand I zdymisjonował kanclerza Klemensa Metternicha, obiecał uchwalić konstytucję i zgodził się na utworzenie gwardii narodowej.
11-12 marca 1848 r. – Trwały prace w Heidelbergu nad utworzeniem ogólnoniemieckiego parlamentu.
15 marca 1848 r. – Początek powstania narodowowyzwoleńczego na Węgrzech. Powołano parlament i niezależny od Austrii rząd, na którego czele stanął Lajos Kossuth.
18-19 marca 1848 r. – Demonstracje i walki uliczne na ulicach Berlina, początek tzw. rewolucji marcowej, w której udział wziął Gustaw Leński. W tym samym czasie wybuchają też powstania ludowe w Mediolanie, Wenecji, Rzymie i w Piemoncie.
20 marca 1848 r. – lud berliński oswobadza z kajdan wielu więźniów z Moabitu, m.in. Ludwika Mierosławskiego i Karola Libelta.
20 marca 1848 r. – Proklamowanie niepodległości Poznańskiego. Początek powstania wielkopolskiego, w którym udział wzięło ok. 8.000 chłopów przeciwko wyzyskowi szlachty i za wolną Polskę.
11 kwietnia 1848 r. – szlachta wielkopolska podpisała z Prusakami ugodę w Jarosławcu. Rezygnując z niepodległości, szlachta rozwiązała większość oddziałów kosynierów.
11 kwietnia 1848 r. – Sejm węgierski uchwalił konstytucję dla Węgier.
29 kwietnia 1848 r. – klęska kosynierów polskich pod dowództwem majora Floriana Dąbrowskiego w Książu. Kiedy powstańcy składali broń, wtedy z dołu padł strzał i Prusacy wpadli w szał, strzelając do wszystkich.
30 kwietnia 1848 r. – Jedno z dwóch największych zwycięstw polskich kosynierów, dowodzonych przez generała Ludwika Mierosławskiego, w starciu z wojskami pruskimi pod Miłosławem.
2 maja 1848 r. – Wskutek zwycięstwa pod Miłosławem powstańcy opanowali Wrześnię, ale wkrótce musieli zagrodzić przemarsz wojsk pruskich pod Sokołowem. W bitwie zasłynęli się Ludwik Oborski i major Jabłkowski, którzy sformowali z kosynierów czworoboki i skutecznie odparli pruską szarżę. Starcie pod Sokołowem było najkrwawszym w dziejach powstania wielkopolskiego, ale zmotywowało powstańców do zorganizowania ruchu partyzanckiego w rejonie.
18 maja 1848 r. – Parlament, zwany frankfurckim, rozpoczął swoje obrady we Frankfurcie nad Menem.
23 czerwca 1848 r. – Wybuch powstania proletariatu francuskiego, znane jako „dni czerwcowe”, które zostało krwawo stłumione przez wojsko i policję.
24 listopada 1848 r. – papież Pius X opuścił Rzym i udał się na wygnanie do Gaety na terytorium Królestwa Obojga Sycylii.
10 grudnia 1848 r. – Wybory prezydenckie wygrał Ludwik Bonaparte.